Czy warto bać się pierwszej wizyty u urologa?

doctor-563428_640Urolog jest lekarzem, który zajmuje się chorobami układu moczowo-płciowego. Pójście do jego gabinetu często napawa większość osób nieokreślonym lękiem, który wzrasta wraz z poczuciem wstydu i niewiedzy dotyczącej przebiegu badania. Warto zatem zminimalizować odczuwany stres i odpowiednio wcześnie przygotować się do wizyty u tego specjalisty.

Kiedy warto wybrać się do urologa?

Urolog, np. z Legnicy to specjalista od różnego rodzaju schorzeń układu moczowo-płciowego, łącznie z nerkami, moczowodami czy nadnerczem. Mogą się do niego wybrać wszyscy, którzy odczuwają uporczywe i mało komfortowe symptomy utrudniające codzienne funkcjonowanie. Do poradni urologicznej powinien pójść każdy, kto odczuwa zaburzenia w oddawaniu moczu, np. częstomocz lub wielomocz. Wizyta taka jest konieczna także w przypadku, kiedy odczuwane jest pieczenie lub ból przy oddawaniu moczu, uczucie ciągłego parcia na pęcherz oraz ból i pieczenie cewki moczowej. Nie wolno również lekceważyć krwi widocznej w moczu lub jego nienaturalnej barwy. Urolog leczy także osoby z chorobami wenerycznymi oraz zakażeniami układu płciowego, objawiające się bólem i obrzękiem jąder oraz zmianami w wyglądzie prącia. Warto wybrać się do tego specjalisty w przypadku, gdy odczuwalny jest ból w dolnej części pleców lub obrzęk nóg.

Jak przebiega wizyta u urologa?

Podczas pierwszej wizyty urolog najpierw przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. Zadaje szczegółowe pytania: o powód zgłoszenia się do poradni, rodzaj i przebieg dolegliwości oraz wszystko co się z nimi wiąże, a także o inne choroby, które mogły mieć wpływ na stan układu moczowo-płciowego. Dzięki uzyskanym odpowiedziom lekarz będzie mógł postawić właściwą diagnozę i rozpocząć ewentualne leczenie.
Często konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, które różnią się, w zależności od odczuwanych dolegliwości. W przypadku bólu jądra, lekarz będzie musiał zbadać obydwa jądra. Być może zleci również wykonanie USG. Jeśli natomiast pacjent ma problemy z oddawaniem moczu, to konieczne (w przypadku mężczyzn) będzie badanie prostaty. Wykonuje się wtedy badanie PR (per rectum), czyli przez odbyt. W trakcie badania urolog wprowadza w odbyt palec i bada wewnętrznie końcowy odcinek jelita grubego. Przeprowadza się je w pozycji leżącej na boku lub w pochyleniu, przy pomocy środka znieczulająco-nawilżającego. Badanie PR nie należy do przyjemnych, jednak trwa tylko chwilę i w wielu przypadkach jest niezbędne.

Jak przygotować się do wizyty?

Przed pójściem do urologa, np. w Złotoryi, warto odpowiednio się przygotować, zarówno psychicznie jak i merytorycznie. W pierwszej kolejności należy przyszykować całą dokumentację medyczną, zwłaszcza jeśli leżeliśmy w szpitalu. Lekarz będzie chciał wiedzieć z jakiego powodu i jak długo tam przebywaliśmy. Istotne są również wszystkie informacje o przebytych operacjach. Dobrym pomysłem jest spisanie na kartce nazw wszystkich zażywanych leków. Sam opis, że są one „małe i białe” raczej lekarzowi nie wystarczy.
Dla większości osób (zwłaszcza mężczyzn) problemem może się okazać płeć lekarza. W chwili obecnej można spotkać coraz więcej kobiet wykonujących ten zawód. Nie należy się tym jednak przejmować, ponieważ urolog to tylko lekarz, bez względu na płeć. Jeśli jednak fakt ten zwiększa nasz strach przed wizytą, warto wcześniej wypytać o specjalistów przyjmujących w danej poradni i zapisać się do tego właściwego.

Do wizyty u urologa należy podejść jak do wizyty u każdego innego lekarza. Nie potrzeba się nią zbyt mocno stresować. Warto go potraktować jak wszystkich innych specjalistów, którzy profesjonalnie wykonują swoje obowiązki. Pamiętajmy, że wszyscy lekarze traktują swoich pacjentów jednakowo- chcą im pomóc zdiagnozować chorobę i wprowadzić odpowiednie leczenie prowadzące do poprawy stanu zdrowia.

Dodaj komentarz