Hirudoterapia jako naturalna metoda leczenia

treatment-1327811_640

Dzięki ogromnemu rozwojowi medycyny mamy wiele możliwości leczenia różnych schorzeń. W ostatnim czasie wśród pacjentów znacznie wzrosło zainteresowanie naturalnymi formami terapii. Jedną z takich metod jest hirudoterapia, czyli zabiegi lecznicze z wykorzystaniem pijawek.

Na jakie schorzenia pomoże hirudoterapia?

Leczenie pijawkami wykorzystuje się w bardzo wielu gałęziach medycyny. Metoda zdobyła swoją popularność głównie dzięki wykorzystaniu jej w chorobach układu sercowo-naczyniowego, jednak znajduje zastosowanie w wielu innych przypadkach. Hirudoterapia pomaga w różnego rodzaju stanach zapalnych, ponieważ działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i antybakteryjnie, a także zmniejsza obrzęk. Oprócz tego daje też dobry efekt przeciwzakrzepowy, dzięki czemu pomaga w profilaktyce udarów i zawałów. Zabieg z wykorzystaniem pijawek pozwala również zmniejszyć ciśnienie tętnicze, a także pobudza układ immunologiczny do zwalczania drobnoustrojów. Ponadto w przypadku tej formy leczenia obserwuje się dobre efekty przy schorzeniach neurologicznych i depresji.

Jak wygląda zabieg?

Hirudoterapia, w zależności od tego, w jakim celu się ją stosuje, składa się z jednego lub kilku zabiegów. Pijawki są przystawiane przez profesjonalistę w odpowiednich miejscach, zgodnie z wiedzą fachową. Następnie wgryzają się i pozostają na skórze przez godzinę. Po tym czasie organizmy są odrywane i niszczone, ponieważ każdą pierścienicę wykorzystuje się tylko raz. Dzięki temu nie ma ryzyka zarażenia się chorobami przenoszonymi przez krew w trakcie zabiegu. Dodatkowo stworzenia są hodowane pod kontrolą, w sterylnych warunkach laboratoryjnych. Po zabiegu zwykle następuje krótkotrwałe krwawienie i zaczerwienienie w miejscu, gdzie była stawiana pijawka.

Jak to działa?

Skuteczność zabiegu opiera się przede wszystkim na substancjach leczniczych zawartych w ślinie pijawek. Są to różnego rodzaju związki lityczne, substancje przeciwzakrzepowe i substancje pomocnicze. W trakcie ugryzienia przedostają się one do krwiobiegu i aktywnie działają na narządy organizmu, sprzyjając różnego rodzaju procesom terapeutycznym.

Dodaj komentarz