Jak skutecznie uczyć się do matury?

reading-216862_640Każdy zauważa, że nauka na każdym poziomie edukacji wygląda inaczej. Po przejściu do kolejnej szkoły spotykają nas nowe, zwykle wyższe wymagania.

Uświadamiamy sobie też, że nauka w liceum to już nie przelewki. Jak się uczyć, by nauka ta była skuteczna? Wrzesień to czas, kiedy jedni dopiero rozpoczynają naukę w liceum, inni zbliżają się do półmetka, a jeszcze inni muszą poważnie wziąć się za przygotowania do matury, jeśli jeszcze o tym nie pomyśleli. Czas leci szybko i ledwo się obejrzymy, a matura będzie zaraz! Wtedy większość uczniów w popłochu sięga po podręczniki i notatki z trzech lat nauki i nie wie, od czego zacząć.

Takiej sytuacji można jednak uniknąć, odpowiednio organizując sobie naukę i dobierając pomoce naukowe. Na początek warto odpowiednio wcześnie określić, chociażby dla siebie, jakie przedmioty chcemy zdawać i od samego początku bardziej się do nich przykładać. To znacznie ułatwi powtarzanie przed samą maturą. Co jeszcze?

Wybór odpowiedniej metody
Kluczem do sukcesu jest wypracowanie swojej indywidualnej metody nauki, która w naszym przypadku najlepiej się sprawdza. Warto też pamiętać kilka podstawowych zasad, dzięki którym uczenie się i powtórki materiału przebiegać będą sprawnie i nie będą przypominać drogi przez mękę.
Ważne jest, aby skupić się na powtarzaniu treści, a nie czytaniu tego samego tekstu. Co to oznacza? Samo tzw. „kucie na blachę”, czyli wielokrotne czytanie tekstu nie wniesie zbyt wiele. Żeby powtarzanie było skuteczne, warto w trakcie czytania wypisać sobie pytania do tekstu, a następnie starać się na nie odpowiedzieć, najlepiej po swojemu, a nie słowo w słowo. Postarajmy się użyć wyobraźni, aby nauka nie ograniczała się do suchych teorii. Jest to również bardzo skuteczna metoda.

Czas poświęcony nauce
Obok doboru właściwej metodyki ogromne znaczenie ma także czas, który poświęcimy nauce. Jeśli nie poświęcimy go odpowiednio dużo, nawet najlepsza metoda nie przyniesie oczekiwanych efektów. Musimy zapewnić sobie komfort zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Nie zwiększajmy ilości stresu dokładaniem do niej presji czasu. Róbmy krótkie, ale częste przerwy, gdyż przemęczony mózg nie będzie przyswajał wiedzy. Natomiast dzięki właściwemu systemowi przerw będzie sprawnie przetwarzał nowe informacje i łączył je z poprzednimi.

Stres – wróg czy przyjaciel?
Jednym z elementów, na które najbardziej narzekają na przedmaturalny stres i chcieliby się go jak najszybciej pozbyć. Okazuje się jednak, że stres, oczywiście w niewielkich ilościach, jest zjawiskiem pozytywnym. Pod jego wpływem stajemy się bardziej ukierunkowani na cel, chętni do działania i kreatywni. Uznajmy stres za wyzwanie, a nie za zagrożenie.

Solidne wsparcie
Kłopotliwą z pozoru kwestią jest dobór właściwych pomocy naukowych. Mamy szkolne podręczniki, pełne notatki zeszytów. Do tego dochodzi szeroka oferta repetytoriów i zestawów zadań i ćwiczeń z różnych przedmiotów.

Aby intensywna nauką zakończyła się sukcesem podczas matury, trzeba zainwestować w markę, która specjalizuje się w branży edukacyjnej od lat, jak na przykład Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. W ofercie WSiP znajdziemy sprawdzone rozwiązania pomocne podczas nauki do egzaminów z przedmiotów maturalnych na poziomie podstawowym i rozszerzonym, jak język polski, matematyka, biologia, chemia, geografia.

Przygotowane przez WSiP repetytoria „zdasz.to” są czymś więcej niż książkami. Zawierają wszystko, czego potrzebuje maturzysta. Zawierają one nie tylko wiedzę teoretyczną, słowniki pojęć, ale także liczne zadania i testy o różnych poziomach trudność z podpowiedziami i rozwiązaniami, przykładowe tematy maturalne u arkusze maturalne z kluczem odpowiedzi, pomocne ilustracje i schematy oraz multimedia i dostęp do internetowej platformy edukacyjnej. Książki napisane są przyjaznym dla uczniów językiem i są bardzo przejrzyste, co pomaga w przyswajaniu i systematyzowaniu wiedzy. Skonstruowane są tak, by mógł korzystać z nich każdy, niezależnie od cyklu, w jakim prowadzone są lekcje w szkole.

Uwierzmy w siebie
Podczas przygotowywania się do matury możemy usłyszeć wiele dziwnych komentarzy i pseudoporad. Ktoś będzie się chwalił, że zdał maturę bez uczenia się, ktoś inny będzie opowiadał bajki, że wyższe wykształcenie nie jest nikomu do szczęścia potrzebne, więc i maturą nie ma się co przejmować. Jeśli więc mamy się czymś nie przejmować, to przede wszystkim takim gadaniem. Niech inni robią, co chcą i jak chcą, ich sprawa. Jesteśmy kowalem własnego losu i uczymy się dla siebie. Nie bójmy się egzaminów i uwierzmy zarówno w słuszność naszego podejścia, jak i we własną wiedzę i umiejętności. Jeśli dodatkowo wesprzemy się odpowiednimi pomocami naukowymi, możemy być pewni sukcesu.
Pomocne w przygotowaniach do matury może okazać się korzystanie z serwisu takiego jak zdasz.to

Dodaj komentarz