Ile kawy dziennie można wypić? Zdrowa dawka kofeiny

Pytanie: ile kaw dziennie można wypić, zadaje sobie każdy smakosz tego napoju. Nie satysfakcjonują go odpowiedzi, którym brak precyzji. Chce on otrzymać konkretną odpowiedź, czyli korzystną dla zdrowia dawkę kofeiny, przedstawioną w liczbach. Wszystko to znajdziesz w tym artykule. Ponadto w formie poradnika opisujemy najzdrowsze sposoby zaparzania małej czarnej.

Ile kaw dziennie można wypić?

Kluczową rolę w odpowiedzi na to pytanie odgrywa doprecyzowanie, co rozumiemy pod pojęciem ilości kaw. Dla jednych będzie to liczba filiżanek, a dla innych kubków. Badania donoszą, że optymalnie dla zdrowia i dobrego samopoczucia, nie powinniśmy przekraczać 4-5 filiżanek czarnej kawy dziennie. W przeliczeniu na kubki, będą to więc dwie duże kawy typu americano. Ważna jest także pora picia kawy i czas, jaki dzieli nas od jednej do drugiej filiżanki. Nie zaleca się smakowania tego napoju, na około 7 godzin przed planowanym pójściem spać ani też wcześniej niż godzinę po przebudzeniu. Małą czarną warto więc wypić dopiero w biurze, później po lunchu i popołudniowym obiedzie. Taki plan picia kawy sprawi, że przez cały dzień będziemy pełni energii, a pytanie, ile kaw dziennie można wypić, nie będzie zaprzątało naszej głowy.

Rodzaj zaparzania kawy ma znaczenie

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy sposób przyrządzania kawy ma znaczenie, jeśli chodzi o jej działanie i wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Ma i to niebagatelne. Przykładowo, kawa zaparzana po turecku jest mocna i bardzo słodka, działa więc jak espresso i dodatkowo zwiększa poziom cukru we krwi. Z kolei latte macchiato lub cappuccino to napój, po którego wypiciu kofeina uwalnia się odrobinę wolniej, ale za to może jednocześnie zaspokoić nasze zapotrzebowanie na tłuszcze i cukier. Kiedy chcemy mieć pewność, że mała czarna którą pijemy wyjdzie nam na zdrowie, kawa w saszetkach w wersji klasycznej bez dodatków okazuje się najlepszych wyborem. Możesz ją pić bez obaw o skok poziomu cukru i bez liczenia kalorii. Sprawdź sam, jak smakuje kawa senseo w Twojej ulubionej filiżance. Przekonasz się, że Twój wybór odnośnie rodzaju zaparzania i gatunku ziaren jest strzałem w dziesiątkę.