W polskim budownictwie mieszkaniowym zalety suchej zabudowy docenia się już od dłuższego czasu. Obecnie stosowana jest coraz częściej i bardziej kompleksowo. Systemy suchej zabudowy z łatwością spełniają wymogi odnoście norm stawianych w budownictwie. Dlaczego warto stosować takie systemy? Argumentów za stosowaniem suchej zabudowy jest wiele. Między innymi zapewnia on – dużą elastyczność i wszechstronność działania. Możemy zbudować sufit podwieszany, odbudować skosy na poddaszu, jak i wyrównać krzywe ściany.
Sucha zabudowa – najczęściej popełniane błędy
Najlepiej stosować kompletne systemy suchej zabudowy. Sucha zabudowa wnętrz ma wiele zalet, ale w takich systemach – elementów jest wiele i nietrudno o błędy. Sprawy również nie ułatwia fakt, że są to prace zanikające (po pewnym etapie robót, stają się one niewidoczne, bo zostają zakryte przez późniejsze warstwy). Najczęściej wymieniane błędy to:
- źle dobrane elementy,
- niewłaściwe składowanie materiałów suchej zabudowy,
- wykonanie zabudowy bez rusztu,
- niewłaściwe warstwy zabudowy,
- zbyt wiotki ruszt metalowy,
- niewłaściwe przygotowanie rusztu,
- niedostateczne zamocowanie płyt do metalowego rusztu,
- niewłaściwe łączenie płyt gipsowo-kartonowych,
- nieodpowiednie wykończenie powierzchni,
- wykonanie suchej zabudowy w niewłaściwych warunkach.
Specjalne rozwiązania suchej zabudowy
Za suchą zabudową przemawia krótki czas trwania montażu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku remontu dużych powierzchni mieszkalnych lub użyteczności publicznej. Taka sucha zabudowa stwarza możliwość błyskawicznej adaptacji pomieszczeń zgodnie z potrzebami inwestora. Płyty gipsowo-kartonowe mimo swoich dużych wymiarów, są łatwe w obróbce i przy tym lekkie (nie obciążają stropów).
Systemy suchej zabudowy są przystosowane do pomieszczeń o różnych wymaganiach. Przykładowo płyty gipsowo-kartonowe, które można wyginać, nadając pomieszczeniom oryginalne i zaokrąglone kształty. Natomiast w pomieszczeniach, które chcemy wyciszyć instaluje się systemy ścian dwuwarstwowych z podwójnym opłytowaniem i płytami o podwyższonej akustyce. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć (np. łazienka) montuje się płyty impregnowane o podwyższonej odporności na wilgoć.
Więcej na stronie: https://termobud.com.pl.