Jak sprawdzić, czy kołdra jest wystarczająco ciepła?

Kołdra musi pełnić wiele funkcji, ale jedna z nich jest podstawowa: podczas zimowych nocy ma dobrze nas ogrzać. Zanim jednak dokonamy zakupu, warto sprawdzić, jakie właściwości decydują o tym, że pościel jest odpowiednio ciepła.

Gramatura

Waga kołdry zazwyczaj nie ma wiele wspólnego z jej właściwościami termoizolacyjnymi. To, że wybrany przez nas model jest ciężki, wcale nie oznacza, że będzie dobrze się sprawował podczas zimowych nocy. Porównania gramatury możemy dokonać jedynie w chwili, kiedy jesteśmy pewni, że wypełnienie zostało wykonane z dokładnie takiego samego materiału. Wówczas rzeczywiście lepiej wybrać wersję cięższą.

Dobrej jakości kołdry znajdziesz na https://expertsnu.pl/.

Oznaczenia cieplne kołder

Istnieje kilka skali, które szacują, czy kołdra jest wystarczająco ciepła. Tą najpopularniejszą jest zdecydowanie TOG. Wartość 3 TOG mają kołdry bardzo lekkie, idealne na lato, zaś zimowe, przeznaczone na najchłodniejsze miesiące w roku, mogą nawet osiągać 16,5 TOG.

Często stosowane oznaczenia dotyczą także liczbowej skali ciepła, która jest umowna. Mamy tutaj sześć stopni. Łatwo rozpoznać, że kołdry oznaczone jedynką są „najchłodniejsze”, czyli przeznaczone na upały, zaś te z szóstką doskonale sprawdzą się podczas zimy.

Rodzaje kołder pod względem termoizolacyjności

Kołdry możemy podzielić w zależności od tego, jakie mają właściwości cieplne:

  • kołdry ultralekkie – 3 TOG i 1 w skali 6-stopniowej. Przeznaczone do użytku podczas najcieplejszych dni, szczególnie gdy mieszkanie szybko się nagrzewa;
  • kołdry letnie – 4,5 TOG i 2 w skali 6-stopniowej. Można z nich korzystać przez całe lato, ponieważ są bardzo przewiewne;
  • kołdry całoroczne – 7,5-9 TOG, 3 lub 4 w skali 6-stopniowej. Wbrew pozorom nie zawsze się sprawdzą, najlepiej korzystać z nich w okresach przejściowych, czyli jesienią i wiosną;
  • kołdry zimowe – 12-13,5 TOG, 5 w skali 6-stopniowej. Bardzo ciepłe i grube, często też dosyć ciężkie (choć zależy to także od rodzaju wypełnienia), służą podczas najchłodniejszych tygodni;
  • kołdry podwójne – 15-16,5 TOG, 6 w skali 6-stopniowej. Dwuwarstwowe, najcieplejsze kołdry dla tych, którzy często marzną w nocy.

Na rynku jest także dostępna kołdra 4 pory roku, która dzięki dwuczęściowej budowie przydaje się zarówno latem, jak i zimą.