Zwiedzanie Krakowa – co zobaczyć i gdzie się zatrzymać?

Można uznać, że Kraków jest mekką turystyczną w Polsce, również dla osób spoza naszego kraju. To niezwykle magiczne, pełne interesujących zakątków miasto – bez względu na porę roku przyciąga tysiące odwiedzających. Każdy chociaż raz powinien przespacerować się po Rynku i zapoznać się z klimatem tego miejsca. To tu rozgrywa się wiele istotnych imprez kulturalnych, a w przeszłości miały miejsce wydarzenia, które obecnie są ważnymi punktami w historii państwa. Kraków to dobre rozwiązanie zarówno na dłuższy urlop z całą rodziną, jak i weekendowy wypad tylko we dwoje. Gdzie zarezerwować nocleg i przede wszystkim: dokąd się udać, by zobaczyć najciekawsze miejsca?

Kraków – miejsca warte zobaczenia

Oczywiście punktem, od którego należy zacząć zwiedzanie Krakowa, jest wspomniany już Rynek Główny. Jest to jeden z największych placów w całej Europie, przy którym stoi wiele zabytkowych kamienic i innych zabudowań. Naszą uwagę powinniśmy szczególnie poświęcić Kościołowi Mariackiemu czy też Kościołowi św. Wojciecha. Nie można sobie także odmówić spaceru po słynnych Sukiennicach. Sklepiki wypełnione regionalnymi elementami stroju i innymi pamiątkami robią ogromne wrażenie. Sukiennice to klimatyczne miejsce, które dobrze się prezentuje zwłaszcza po zmroku. Warto też pamiętać, że nad nimi znajduje się Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, gdzie również warto zajrzeć.

Poszukiwacze magicznych zakątków, które można wykorzystać np. podczas randki, powinni zabrać drugą połówkę na Planty. Ten park otaczający Stare Miasto jest pełen rzeźb, pomników i wygodnych ławek, gdzie możemy usiąść i nieco odpocząć. Jesienią Planty są wypełnione kolorowymi liśćmi, co wprowadza niezwykłą atmosferę. To doskonałe rozwiązanie na spędzenie wolnego czasu, nawet jeśli jesteśmy w Krakowie jedynie przejazdem.

Zdecydowanie nie można sobie także odmówić zobaczenia krakowskiego Kazimierza, czyli dzielnicy żydowskiej. Tutaj również znajdziemy sporo zjawiskowych zabytków, w tym Kościół Bożego Ciała oraz kilka synagog, z czego najstarsza pochodzi z XV wieku. Istotnym punktem jest cmentarz żydowski – zwiedzanie go potrafi dać do myślenia. Nie brakuje tam też oczywiście muzeów, w których możemy zapoznać się z historią tej części miasta. A jeśli już zawędrujemy na Kazimierz, koniecznie trzeba spróbować słynnych zapiekanek.

Wiele budowli w Krakowie pochodzi jeszcze z czasów średniowiecza – są zachowane w doskonałym stanie, dlatego zwiedzanie ich to niezapomniane przeżycie. Na naszej trasie wycieczkowej zdecydowanie powinno znaleźć się Collegium Maius, Barbakan, Kościół św. Piotra i Pawła, Teatr Słowackiego i oczywiście zamek na Wawelu, który jest jednym ze znaków rozpoznawczych miasta. 

Nocleg w Krakowie

Jeśli jesteśmy już zdecydowani na przyjazd do Krakowa, to nadrzędną kwestią jest zarezerwowanie noclegu. Na uwadze powinniśmy mieć nie tylko ceny oraz komfort, ale także lokalizację. Te najbardziej korzystne hotele w Krakowie znajdują się w samym sercu miasta, dzięki czemu do Rynku czy na dworzec PKP możemy dotrzeć na piechotę.

15 minut drogi do Bramy Floriańskiej, od której możemy zacząć zwiedzanie Rynku Głównego, znajduje się Hotel Mercure Kraków Stare Miasto. To niezwykle wygodny, przyjazny również dla zwierząt obiekt, gdzie możemy wybierać wśród wielu stylowo urządzonych, klimatyzowanych pokoi. Do dyspozycji gości pozostaje oczywiście hotelowa restauracja oferująca świetne posiłki. Na miejscu możemy także skorzystać z doskonale wyposażonego centrum fitness, więc osoby, które lubią pozostawać w formie, będą na pewno zadowolone z pobytu w tym miejscu. Jeśli podróżujemy samochodem, możemy skorzystać z parkingu, jeśli wybieramy zaś komunikację miejską, to w pobliżu znajdują się najważniejsze przystanki.

Na nocleg znakomicie nadaje się także Hotel ibis Kraków Stare Miasto. Jest położony bardzo blisko dworca, dlatego nie musimy się obawiać, że nie zdążymy na pociąg czy autobus. Wewnątrz czeka na nas aż 135 pokoi – w każdym z nich znajdziemy bezprzewodowy internet i wyposażenie najwyższej jakości. Stąd mamy też blisko chociażby do Rynku czy innych istotnych punktów na mapie Krakowa. A jeśli planujemy zwiedzanie miasta na rowerze, to przy hotelu znajdują się stojaki, dlatego możemy czuć się w pełni bezpiecznie.

Z nieco tańszych rozwiązań pozostaje Hotel ibis budget Kraków Stare Miasto. To tam możemy zjeść pyszne śniadanie w formie bufetu, zanim wybierzemy się na poznawanie Krakowa. W razie czego mamy też pod ręką automaty z napojami i przekąskami. Świetne ceny idą również w parze z jakością, ponieważ obsługa jak i wystrój pokoi nie budzą żadnych zastrzeżeń. Jeśli na dodatek podróżujemy z naszym ukochanym psem czy kotem, to mogą się tutaj zatrzymać razem z nami.