Festiwalowa przygoda – sposób na niezapomniane wakacje?

festiwal
Lista festiwali odbywających się w Europie każdego roku pęka w szwach. Karnawał w Wenecji, hiszpańska La Tomatina czy niemiecki Oktoberfest to tylko nieliczne imprezy na festiwalowej mapie. Jakie miejsca warto jeszcze odwiedzić, jeśli nie wyobrażamy sobie poznawania kraju bez udziału w festiwalu, a podróż planujemy w najbliższych miesiącach? Kilka propozycji przedstawiamy poniżej.
Festiwal Wegańskiw Bristolu

Jak wynika z danych internetowego biura podróży Trispta.pl (Raport – Trendy w podróżowaniu w 2014) Wielka Brytania jest już od dawna na celowniku Polaków, jeśli chodzi o zagraniczne podróże. Polacy wybierają ją nie tylko ze względów biznesowych, ale również ze względu na tętniące tam życie kulturalne. W jakich wydarzeniach kulturalnych warto wziąć udział udając się do tego wyspiarskiego kraju? Decydując się na wyjazd do Wielkiej Brytanii z pewnością warto wybrać się do Bristolu, gdzie na koniec maja (23.05. – 24.05.) odbywa się Festiwal Wegański. To jedna z największych tego typu imprez w Wielkiej Brytanii i w Europie. Podczas tego festiwalu można poznać nie tylko potrawy wegańskie, czy uzyskać informacje na temat zdrowego odżywiania się, ale również zdobyć ciekawe wegańskie przepisy.

Glastonbury Festiwal w Londynie

Osoby, które wyjazd do Wielkiej Brytanii zaplanował na czerwiec koniecznie powinny odwiedzić jeden z najbardziej znanych muzycznych festiwali na świecie – Glastonbury. Festiwal Glastonbury to prawdziwe muzyczne święto, podczas którego w ciągu 5 dni (24-28.06.2015) odbywać się będą koncerty na ponad 100 scenach. Choć karnet wstępu na Glastonbury to spory wydatek – koszt karnetu to 225 funtów (ok. 1250 zł) – to wyjazd ten nie będzie obciążeniem dla naszego budżetu, jeśli podróż zaplanujemy z wyprzedzeniem. Wydatki związane z udziałem w Festiwalu Festiwal Glastonbury możemy zmniejszyć m. in. decydując się na nocleg w hostelu lub kupując bilet lotniczy z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Wbrew obiegowej opinii tani bilet lotniczy możemy kupić nie tylko w ofercie last minute. Bilet lotniczy do Londynu na Glastonbury Festiwal można zarezerwować w wyszukiwarce lotów internetowego biura podróży Tripsta.pl już od ok. 520 PLN

Sziget Festiwal w Budapeszcie

Osobom, które lubią połączenie muzyki ze sztuką i relaksem z pewnością przypadnie do gustu, odbywający się na Węgrzech Sziget Festiwal. To wydarzenie muzyczne, które swoją historią sięga początku lat 90. Na festiwalowej scenie można znaleźć gwiazdy światowego formatu. W tegorocznej edycji, która potrwa od 10 do 17 sierpnia wystąpi m. in. Robbi Williams, Florence & The Machine, Alt-J, Foals, Limp Bizkit czy Interpol. Udział w takich wydarzeniach warto planować wcześniej. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów. Kupując bilet na festiwal do 31 lipca 2015 można zaoszczędzić ok. 80 zł, jeśli zdecydujemy się na karnet 7-dniowy.

Sziget Festiwal warto odwiedzić ze względu na niezwykle zróżnicowany program. Uczestnicy festiwalu oprócz udziału w koncertach, mogą się zrelaksować i odpocząć w specjalnie przygotowanej strefie Cökxpôn Chill Garden. Czekać tam będą na nich Szitizens, wykonane z ogromnych, kolorowych dekoracji tekstylnych, pod którymi można skryć się przed słońcem, porozmawiać z przyjaciółmi, a nawet zdrzemnąć się na rozłożonych tam specjalnych dywanach. Oprócz tego odwiedzający mogą wziąć udział m. in. w zajęciach jogi połączonych z medytowaniem, warsztatach tańca Bollywood i tańca brzucha. Swoje umiejętności można również doskonalić podczas zajęć z rękodzieła artystycznego lub wziąć udział w pránanadi, czyli sesji tradycyjnej tybetańskiej metody leczenia.

Atmosferę tego niepowtarzalnego festiwalu budują zespoły, liczne warsztaty, ale także wyjątkowa lokalizacja. Sziget Festiwal nie bez powodu nazywany jest muzyczną wyspą wolności. Festiwal ten odbywa się na wyspie Óbuda położonej na Dunaju w sercu Budapesztu. Warto zaznaczyć, że strefa Cökxpôn Chill Garden znajduje się na plaży w północnym rogu wyspy, dzięki temu uczestnicy festiwalu mogą ochłodzić się w Dunaju lub zrelaksować na leżakach.

Festiwal Kulinarny w Kopenhadze

Ci, którzy wybierając cel wakacyjnej podróży kierują się chęcią poznawania historii i kultury, a także chęcią poznania kuchni danego kraju powinni udać się do Kopenhagi. To idealne miejsce na wakacje ze względu na liczne zabytki oraz ze względu na odbywający się tam w sezonie letnim (21-31 sierpnia 2015) festiwal kulinarny Copenhagen Cooking. Jest to jedno z największych tego typu wydarzeń w Europie Północnej. Udział w festiwalu jest bezpłatny, a za lot w dwie strony do Kopenhagi zapłacimy ok. 460 zł. Biletów warto szukać za pomocą wyszukiwarek lotów takich jak Price Radar, które umożliwiają sprawdzenie połączeń do wybranego miejsca w kilku liniach lotniczych jednocześnie nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

W ciągu 10 dni tego niesamowitego festiwalu będących hołdem dla kuchni nordyckiej można spotkać się z najlepszymi kucharzami w Danii i skosztować tradycyjnych potraw z całej Skandynawii. W ramach Copenhagen Cooking odbywa się ponad 100 imprez tematycznych. Ich przekrój jest szeroki, zaczynając od ulicznych jarmarków, na których można znaleźć dania z mięsa i ryb, zdrową żywność, specjały odzwierciedlające wielokulturowość miast, poprzez degustacje wykwintnych dań, a na warsztatach kulinarnych uczących przygotowywania tanich, a zarazem smacznych i pożywnych posiłków kończąc. Warto także dodać, że w trakcie festiwalu wiele kopenhaskich restauracji na czas imprezy obniża ceny, chcąc ułatwić nam poznanie nowych trendów kulinarnych.

Dodaj komentarz