Jaki program do wystawiania PROform wybrać?

pexels-photo-265036Właściciele firm szukają prostych sposobów na wystawianie faktur. Coraz częściej sięgają po gotowe rozwiązania. Faktura PRO Forma może być przekazana jako wezwanie do zapłaty, dokument wystawiany przed właściwym pokwitowaniem czy informacja o poniesionych kosztach. Czym jest? Z czego się składa? Kto i w jakich sytuacjach wystawia fakturę PROforma?

Polskie prawo daje szerokie możliwości do wystawiania różnych dokumentów finansowych i księgowych. To z kolei pozwala na przedstawienie dowodów dokonanej transakcji sprzedaży oraz uzyskania zapłaty za towar bądź usługę. Wszystko jest uzależnione od opodatkowania przedsiębiorstwa. Coraz częściej stosowane są również faktury PROforma.

Faktura PROforma – co to jest?

Faktura PROforma jest traktowana jako część oferty, która ma informować o wyglądzie właściwego dokumentu. Nie jest to poświadczenie zrealizowanej transakcji czy podstawa do opłacenia zamówionych produktów. PROforma jest odzwierciedleniem elementów właściwej faktury, w tym poniesionych kosztów. Może być przekazana jako wezwanie do zapłaty, dokument wystawiany przed właściwym pokwitowaniem czy informacja o poniesionych kosztach. Faktura nie jest opodatkowana, rozliczana ani księgowana w ewidencji.

Kto i kiedy wystawia fakturę?

Nie ma jasno określonych wskazań, kiedy faktura może zostać wystawiona. Stąd kontrahenci mogą otrzymać ją w dowolnym momencie. Przy pierwszym kontakcie biznesowym dobrą praktyką jest pokazanie PROformy wraz z pozostałymi dokumentami ofertowymi, dzięki temu potencjalny klient będzie miał jasno określone zasady panujące w firmie.

Fakturę można również wystawić w terminie poprzedzającym właściwe poświadczenie. To pozwoli na przypomnienie o konieczności zapłaty. Można ją także zastosować jako sposób wezwania lub ponaglenia uiszczenia wpłaty. Należy jednak pamiętać, że faktura PROforma nie jest wystawiana na wpłacenie zaliczki bądź całości przez klienta.

Z czego składa się faktura PROforma?

Faktura PROforma wygląda tak jak klasyczna VAT. Powinna więc zawierać tytuł, odpowiednią datę i numeru. W treści musi znajdować się informacja na temat przedmiotu transakcji, jego ceny jednostkowej oraz za całość usługi. Ponadto trzeba na niej zamieścić wysokość podatku, wartość netto, VAT i brutto. Nie można zapomnieć o terminie wykonania usługi lub sprzedaży, a także terminie płatności. Na fakturze powinny znaleźć się także informacje o nadawcy i odbiorcy.

Dla małych biznesów

Faktura Small Business to program służący do szybkiego i prostego wystawiania różnych faktur. Jest przeznaczony zarówno dla małych jak i średnich przedsiębiorstw. Program jest wzbogacony o kartoteki klientów, usług i towarów. Dzięki temu praca jest znacznie sprawniejsza i efektywniejsza. Dodatkowo obniża to ilość poświęcanego czasu na wystawianie faktur. Aplikacja jest idealna dla każdego przedsiębiorcy. Program pozwala na generowanie faktur: PROformy, faktury uproszczonej, faktury metoda kasowa, faktury zaliczkowej, końcowej, korekty, w walutach obcych, ZŁOM, MARŻA, refaktur czy paragonów fiskalnych.

Dodaj komentarz