Polacy pokochali skandynawskie wnętrza. Stoi za tym nie tylko wyjątkowa estetyka, ale również wiele możliwości płynących z aranżacji. Zwłaszcza w kuchni, która musi prezentować się świetnie, ale przede łączyć w sobie szereg rozwiązań zapewniających maksymalną funkcjonalność.
Cechy charakterystyczne
Dzisiaj w modzie są zarówno nowoczesne aranżacje jak i pomieszczenia w stylu vintage. Każdy może znaleźć coś dla siebie, ale to właśnie skandynawski design jest szczególnie chętnie wykorzystywany w aranżacji mieszkań i domów. Jego istota sprowadza się do wykorzystywania naturalnych materiałów takich jak drewno oraz prostych form zastosowanych we wzornictwie mebli.
Charakterystyczną cechą jest mocno okrojona paleta barw sprowadzająca się do wszelkiego rodzaju odcieni bieli, beżu, szarości i błękitu – dzięki czemu nawet najmniejsze wnętrze zyskuje wrażenie dużo bardziej przestrzennego. Podstawą są jasne ściany i drewniana podłoga. Z drugiej strony przełamanie tej gamy barw jednym mocnym akcentem np. ciemnymi panelami, jedną ze ścian pokrytą drewnem czy lodówką w intensywnym kolorze również daje spektakularne efekty.
Nie tylko estetyka
Nie należy zapominać, że poza pięknem i naturalnością wnętrze powinno być również funkcjonalne. Zwłaszcza w kuchni, w której najczęściej na małym metrażu trzeba zmieścić wiele podstawowych sprzętów, szafek i szuflad na sztućce, naczynia etc. W wielu kuchniach koniecznym jest również wygospodarowanie przestrzeni jadalnej.
Wybierając meble lub zamawiając je indywidualnie do swojej należy uwzględnić wszystkie „strefy” pomieszczenia służące kolejno: przygotowywaniu jedzenia, przechowywaniu i spożywaniu posiłku. Istotną pomocą jest fakt, że praktyczne rozwiązania to jedna z głównych cech stylu skandynawskiego: spora ilość szafek, szuflad i inne rozwiązania czynią możliwym stworzenie „wygodnej” kuchni nawet na małym metrażu.
Urządzenia wspomagające komfort życia
Bez względu na styl aranżacji, odpowiednie wyposażenie pozostaje podstawowym czynnikiem. Trudno wyobrazić sobie, że nawet najpiękniejsza kuchnia będzie funkcjonalna bez lodówki czy płyty indukcyjnej. Zaletą jasnej palety barw jest fakt, że zarówno srebrne, jak i białe lub czarne urządzenia komponują się idealnie z resztą pomieszczenia.
Aby maksymalnie zwiększyć komfort płynący z aranżacji warto zainwestować w odpowiednie i dobrej jakości sprzęty. Poza tymi podstawowymi warto pamiętać o okapie – wiele osób w ramach oszczędności rezygnuje z zakupu tego urządzenia. Błędnie, bo okapy kuchenne są bardzo ważne: ich zadanie to usuwanie nadmiaru wilgoci i kulinarnych zapachów, a przede wszystkim oczyszczanie powietrza.
Dodatkowo bogata oferta rynkowa wielu sklepów pozwala na wybór dobrego, ale również estetycznego urządzenia, które może się doskonale wpisać w estetykę wnętrza. Na etapie ustalania budżetu należy uwzględnić zakup okapu, warto również wziąć pod uwagę inne rozwiązania usprawniające codzienne życie (sporo osób rezygnuje ze np. ze zmywarki, chociaż wysoki koszt urządzenia zwraca się bardzo szybko dzięki oszczędnościom płynącym ze zużycia wody).
Styl skandynawski sprowadza się do jasnej palety barw i naturalnych materiałów. Jednak w cenie pozostaje przede wszystkim prostota – zarówno w urządzaniu wnętrza, jak i wyposażaniu go w odpowiednie sprzęty. W cenie są te praktyczne i dobrej jakości, które skutecznie wspomagają codzienną pracę.