Przewodnik po tkaninach

photo-1507434745378-235a6297156bWybór tkaniny najbardziej odpowiedniej do wybranego wzoru jest kluczowym warunkiem uszycia dobrze dopasowanej, modnej odzieży. Materiały wykonane są z włókien naturalnych, sztucznych lub ich mieszanek. Każde włókno posiada swoje cechy charakterystyczne, które wpływają na jego przydatność i sposób prania, płukania czy prasowania.

Włókna naturalne

Do głównych tkanin naturalnych możemy zaliczyć len, bawełnę, wełnę i jedwab. Ta ostatnia kojarzy się z luksusem, dlatego jest najchętniej wybierana do szycia sukienek. Miękko się układa w subtelne fałdy, doskonała do stworzenia kreacji z głębokim, drapowanym dekoltem. Ponadto z jedwabnych tkanin można uszyć suknie wieczorowe, bluzki, luźne spodnie, spódnice, a także dodatki, takie jak szale czy apaszki.
Jedną z popularnych tkanin jedwabnych jest żakard. Ta tkanina we wzory jest połyskliwa i tworzy na powierzchni błyszczące oraz matowe płaszczyzny. Wzory kwiatowe lub geometryczne linie to przykłady niektórych jej zdobień.
Tkaniny z czystego jedwabiu pierze się ręcznie w letniej wodzie, z użyciem delikatnych środków piorących.

Włókna sztuczne

Są one produkowane przez człowieka. Zwykle są cienkie, silne i giętkie. Włókna syntetyczne, wytwarzane z produktów ubocznych ropy naftowej to poliester, akryl i nylon, natomiast włókna takie jak sztuczny jedwab składają się z naturalnych materiałów, przykładowo z celulozy. Do tkanin sztucznych, wykonanych z nylonu lub poliestru zaliczyć możemy organzę. Jest to sztywna, stabilna tkanina występująca w wielu kolorach. Wykorzystuje się ją do szycia strojów wieczorowych i ślubnych.
Tkaniny syntetyczne można prać w pralce, zgodnie z wytycznymi podanymi przez producenta.

Tkaniny mieszane

Często miesza się dwa lub więcej włókien sztucznych i naturalnych w celu poprawy wyglądu i właściwości tkaniny, a także obniżenia kosztów produkcji. Na przykład bawełna poliestrowa posiada niektóre właściwości poliestrów, takie jak elastyczność i łatwość prasowania, a jakością i wyglądem imituje bawełnę. Z kolei domieszka bawełny w lnie sprawia, że powstała tkanina jest bardziej miękka. Więcej o doborze tkanin przeczytasz na http://zubibo.pl/blog-pol.phtml.

Dodaj komentarz