Badania profilaktyczne u psów i kotów

photo-1472491235688-bdc81a63246eDecydując się na zwierzęta domowe należy pamiętać, że trzeba o nie dbać. I nie chodzi tylko o karmienie czy spacery, ale także o opiekę weterynaryjną, dzięki której nasze pupile dłużej zachowają dobre zdrowie. Tak jak w przypadku ludzi, zwierzętom też warto zrobić od czasu do czasu badania profilaktyczne. I choć na pierwszy rzut oka nie widać zmian w zachowaniu psa czy kota, może rozwijać się jakaś podstępna choroba, którą można wykryć tylko badaniem krwi. Kiedy zrobić takie badanie?

Badanie krwi

Jest najczęściej wykonywanym badaniem dodatkowym u psów i kotów http://duowet.net/diagnostyka-laboratoryjna/. W jego skład wchodzą dwie części – morfologia i biochemia. Ta pierwsza informuje nas o liczbie czerwonych i białych krwinek oraz o liczbie płytek krwi. Natomiast druga pozwala ocenić pracę narządów wewnętrznych (wątroby, nerek). Jeśli choroby nie można rozpoznać podczas badania klinicznego, to właśnie badanie krwi gra tutaj główną rolę. Wskazuje ono, jakie ewentualne badania dodatkowe należy wykonać, by znaleźć przyczynę choroby i rozpocząć właściwe leczenie.

Kiedy zrobić badanie

Jeśli mamy taką możliwość, to warto wykonywać cykliczne, kontrolne badanie krwi psa czy kota raz w roku. Na pewno nie może to być rzadziej niż raz na dwa lata. Należy pamiętać, że nasze pupile starzeją się szybciej, a każdy ich rok życia to około 4-5 lat „człowieczych”.
Badanie krwi powinno być także wykonywane przed zabiegami chirurgicznymi, dzięki czemu możliwe będzie oszacowanie stopnia ryzyka znieczulenia ogólnego http://duowet.net/.

Co może wykryć badanie

Ocena pobranej krwi pozwala znaleźć niektóre drobnoustroje chorobotwórcze np. pierwotniaka Babesia canis, który wywołuje niebezpieczną chorobę psów – babeszjozę.
Specjalne barwienie rozmazu daje możliwość wstępnej oceny funkcjonowania szpiku kostnego, co jest niezwykle istotne przy poszczególnych chorobach.

Nie możemy zapominać o tym, że każde zwierzę jest inne i niezależnie od ustalonych dla danej rasy wartości poszczególnych parametrów, wskazane jest zestawianie wyników naszego psa czy kota z poprzednimi wynikami.

Dodaj komentarz