Grypa atakuje – jak poradzić sobie z bólem gardła i mięśni?

young-woman-2239269_960_720Grypa jest wyjątkowo nieprzyjemną i uciążliwą chorobą. Choć zwala z nóg i na co najmniej kilka dni wyłącza z jakiejkolwiek aktywności, nie wiąże się z ciężkimi powikłaniami, jeśli od samego początku prowadzone jest właściwe leczenie. Natomiast niedoleczona, „przechodzona” grypa może prowadzić do licznych powikłań, jak m.in. zapalenie płuc. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań występuje także np. w przypadku małych dzieci, osób starszych, borykających się z chorobami przewlekłymi i osłabioną odpornością.

Czym jest grypa?

Grypa jest chorobą, za której powstanie odpowiadają wirusy grypy typu A i B (1). Wiąże się ona z zakażeniem układu oddechowego i zazwyczaj ma ostry przebieg. Grypę można podzielić zasadniczo na dwa rodzaje – sezonową oraz pandemiczną. Na pierwszą z nich chorujemy praktycznie co roku, szczególnie w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny (1). Z kolei grypa pandemiczna pojawia się zaledwie raz na kilkanaście bądź nawet kilkadziesiąt lat i przybiera postać epidemii, która obejmuje większą część świata, zaś za jej powstanie odpowiedzialne są nowe, nieznane dotychczas typy wirusa (1).

Grypa czy zwykłe przeziębienie?

Jak zostało nadmienione, grypa wywoływana jest przez wirusy. Winne przeziębienia także są wirusy, jednak innego rodzaju. Warto zapoznać się z podstawowymi różnicami pomiędzy grypą i przeziębieniem, ponieważ to dwa zupełnie różne schorzenia, a mimo to nad wyraz często są ze sobą mylone.

Podstawową różnicą są już pierwsze symptomy choroby. W przypadku przeziębienia przez pierwsze dni nie zauważamy zazwyczaj żadnych bardzo niepokojących objawów – ogólne zmęczenie, gorsze samopoczucie, ewentualnie lekki ból gardła, chrypka. Grypa natomiast objawia się bardzo intensywnie i szybko – rano możemy czuć się jeszcze całkiem nieźle, a wieczorem leżymy w łóżku z ogromnym bólem mięśni i gorączką.

Jeśli chodzi o wspomnianą gorączkę, w przypadku grypy często osiąga ona duże wartości, nawet do 40°C, zaś przy przeziębieniu, o ile w ogóle pojawia się podwyższona temperatura, wynosi ona zazwyczaj 37-38°C (1). Przeziębienie rozwija się powoli, stopniowo, grypa gwałtownie. Typowym, późniejszym objawem przeziębienia jest spory katar, natomiast podczas grypy jest on niewielki lub nie występuje.

Pokonać grypę – co to jest ketoprofen i w jakim celu się go stosuje?

Grypa i przeziębienie mają też pewne wspólne cechy – poza tym, że obie są chorobami zakaźnymi o podłożu wirusowym – trwają najczęściej około 7 dni. Absolutnie koniecznym elementem skutecznego leczenia w przypadku dolegliwości tych jest odpoczynek. Jeżeli zatem mamy taką możliwość, powinniśmy zostać w łóżku. Ważną rzeczą, szczególnie wtedy, gdy chorobie towarzyszy gorączka, jest właściwe nawadnianie organizmu. Możemy pić wówczas ciepłą herbatę z miodem i cytryną, herbaty owocowe i ziołowe. Zdecydowanie w tym czasie powinniśmy zrezygnować z napojów gazowanych i alkoholowych.

Chcąc przyspieszyć leczenie i przynieść sobie wyraźną ulgę, możemy sięgnąć po leki. Antybiotyki nie mają tu jednak racji bytu, ponieważ w przypadku chorób wirusowych nie działają (1). Możemy sięgnąć po wydawane na receptę środki przeciwwirusowe, z tym zastrzeżeniem, że działają one skutecznie tak naprawdę jedynie w pierwszej fazie choroby (1). Kiedy grypa rozkłada nas na przysłowiowe łopatki, cierpimy z powodu potwornego bólu mięśni, głowy, a do tego walczymy z wysoką gorączką, warto sięgnąć po środki na bazie ketoprofenu. Co to jest ketoprofen i jakie ma właściwości?

Ketoprofen jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jak sama nazwa wskazuje, wykazuje on właśnie działanie przeciwzapalne, a ponadto przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Dzięki tak szerokiemu spektrum działania szybko przynosi ulgę w bólu i tym samym zdecydowanie poprawia samopoczucie. Naturalnie musimy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności podczas jego przyjmowania, stosując się ściśle do zaleceń zamieszczonych w ulotce dołączonej do produktu. Pamiętajmy również o tym, że jeśli mimo właściwego postępowania objawy choroby nie ustępują – lub wręcz przeciwnie, nasilają się – powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Bibliografia:

  1. Dr med. Mejza F. Grypa i przeziębienie. https://grypa.mp.pl/grypasezonowa/61825,grypa-i-przeziebienie. Data dostępu: 07.12.2017

Dodaj komentarz