Uwaga, uwaga! Czy pies mnie słyszy?

wildlife-photography-pet-photography-dog-animal-159541Wasz psiak nie reaguje na polecenia? To wcale nie musi oznaczać nieposłuszeństwa czy ignorancji. Przyczyn może być wiele. Jedną z nich jest zapalenie ucha u psa. Przewlekłe i nieleczone stany mogą w konsekwencji prowadzić do zaburzeń równowagi, a nawet całkowitej utraty słuchu!

Skąd się to bierze

Zapalenie ucha u psa to nierzadka i dość bolesna choroba. Może dotyczyć jednego ucha lub pary. Wszystko zaczyna się od zapalenia skóry przewodu słuchowego. Jego podłoże mogą stanowić infekcje bakteryjne, zakażenia pasożytnicze (świerzb uszny) lub grzybicze. Budowa ucha czworonogów i ich skłonności do węszenia sprzyjają przedostawaniu się ciał obcych do kanału słuchowego – piasek, woda, kłosy zbóż czy źdźbła trawy również mogą powodować tę chorobę. Na infekcję narażone są także czworonogi, które uwielbiają podróżować samochodem z głową wystawioną przez okno. Kolejną z przyczyn może być alergia – pies drapiąc się podrażnia i kaleczy skórę tworząc idealne środowisko do rozmnażania się bakterii i grzybów.

Na czym to polega?

Jak rozpoznać zapalenie ucha u psa? Najczęściej występującym objawem jest świąd – pupil trzepie głową i uporczywie drapie się w okolicach chorego ucha. Do tego dochodzi też nieprzyjemny zapach. Nękające bóle powodują, że czworonóg piszczy, gdy tylko delikatnie dotkniemy bolącą okolicę. Warto podkreślić, że niektóre rasy wykazują większą skłonność do zapaleń uszu (m.in. bernardyny, nowofundlandy, spaniele, bassety). Choroba może jednak się zdarzyć każdemu psu.

Bez weterynarza ani rusz

W celu zdiagnozowania zapalenia ucha u psa koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem weterynarii. Tylko szybka reakcja sprawia, że zaoszczędzimy naszemu pupilowi cierpienia. Od wyniku badania zależeć będzie, jakie leki powinien otrzymać. Pomocna może być też karma nutraceutyczna – https://tinyurl.com/y9h9crxt – zwalczająca dolegliwości związane z tą chorobą. Nadaje się ona dla wszystkich ras.

Więcej informacji na temat zapalenia ucha u psa znajdziemy na https://sklepzkarmami.pl/poradnik/zapalenie-ucha-u-psa-skad-sie-bierze-leczyc/.

Dodaj komentarz