Jak wyjść z długów?

pexels-photo-209224Dla wielu z nas długi oznaczają niemal koniec świata. Tysiące osób głowią się, jak spłacić zaciągnięte zobowiązania. Zamiast brać następny kredyt i wpaść w pętle kredytów, lepiej dowiedzieć się, jak się z niej wydostać. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Nagła utrata pracy, problemy ze zdrowiem, długi rodziny? Powodów zadłużenia jest wiele, ale niezależnie od nich, pożyczoną kwotę wraz z rosnącymi odsetkami trzeba spłacić. Istnieją sprawdzone sposoby na wyjście z długów. Co więcej, można na przyszłość wyrobić w sobie dobre nawyki, dzięki którym więcej nie popadniemy w zadłużenie.

Gdzie szukać pomocy?

Najwięcej osób zadłużonych szuka pomocy w Internecie i na forach, gdzie publikują porady osoby w podobnej sytuacji. Drugą – równie pozorną formą szukania wsparcia – są kolejne chwilówki i pożyczki pozabankowe. Zaciągnięcie kolejnej pożyczki na spłatę poprzedniej to najgorsze rozwiązanie. Aby uzyskać pomoc w zadłużeniu, warto bezpośrednie spotkanie oraz plan oddłużeniowy – na rynku działa wiele firm świadczących tego typu usługi.

Nawiąż kontakt z wierzycielem

Po otrzymaniu pisma z firmy windykacyjnej, skontaktuj się z doradcą. Jego numer na pewno znajdziesz w przesłanym piśmie. Kluczową rolę odgrywa tu czas – im szybciej zaczniesz działać, tym większe masz szanse na pozytywne zakończenie tej sprawy. Kontakt z pracownikiem wywołuje zwykle stres, ale jego obowiązkiem jest zapewnienie wsparcia i ułatwienie spłaty zobowiązania, czyli konkretna pomoc w zadłużeniu. Wspólnie możecie też ułożyć plan spłaty.

Wsparcie ze strony bliskich

Problemy finansowe oraz zadłużenie to temat powszechnie uznany za krępujący. Zwykle tego typu kłopoty zachowujemy w tajemnicy przed rodziną, a to jedynie rodzi następne negatywne emocje. Ponadto bliscy chętnie mogą pomóc – nawet jeśli nie będą w stanie pożyczyć pieniędzy na spłatę całego zobowiązania. Mogą jednak zmotywować do podjęcia działań, a także szukać innych rozwiązań. Podbudowanie psychiczne oraz pożyczka np. na spłatę pierwszej raty to znaczna pomoc w zadłużeniu, a także pierwszy krok do rozwiązania problemu.

Naucz się oszczędzać

Podstawą, aby wyjść z długów, jest nauka oszczędzania – spróbuj co miesiąc odłożyć określoną kwotę. Wiąże się to co prawda z rezygnacją z przyjemności typu wieczorne kino, impreza, wyjście do klubu ze znajomymi, weekendowe zakupy itd. Wielu dłużników nie wyobraża sobie obniżenia poziomu życia, lecz jest to pierwszy krok do spłaty zadłużenia.

Spisuj wydatki i prowadź domowy budżet

Pomocne okazuje się spisywanie wszystkich – nawet tych drobnych wydatków – a także nawyk prowadzenia domowego budżetu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ile wydaje na zbędne rzeczy, dopóki ich nie spisze. Analiza wydatków wykaże, jak można łatwo zaoszczędzić konkretną sumę w miesiącu.

Dodaj komentarz