Mała łazienka w bloku – najlepsze inspiracje

Mała łazienka również może być funkcjonalna i estetyczna. Wystarczy, że zostanie odpowiednio zaprojektowana. Przedstawiamy inspiracje, dzięki którym w niewielkiej przestrzeni znajdzie się wszystko, co jest potrzebne do zachowania nie tylko codziennej higieny, ale również stworzenia kojącej oazy, w której można się odprężyć.

Stawiaj na ponadczasową biel

Niewielkie pomieszczenia należy optycznie powiększać. To dlatego wyposażenie łazienki o małym metrażu powinno być w przeważającym odcieniu bieli. Kolor biały pasuje idealnie do łazienek nie tylko dlatego, że kojarzy się z czystością, a wręcz sterylnością, ale właśnie dlatego, że powiększa przestrzeń, idealnie odbijając światło.

Oczywiście mała łazienka nie musi być całkiem biała. Projektanci zalecają wręcz, by nieco ożywiać kolorowymi dodatkami. To dlatego kafle mogą być przełamane dekorem, a na półkach powinny znaleźć się dekoracje w modnych tak ostatnio kolorach: czerni, złota, butelkowej zieleni. Biel jest doskonałą bazą, jest zawsze modna i uniwersalna. Pasują do niej wszelkie elementy dekoracyjne o różnych barwach.

Urządzenia wielofunkcyjne w małej łazience

W niewielkiej przestrzeni nie mamy miejsca, by znalazły się w niej wszystkie urządzenia, jakie przydają się do utrzymania czystości. To dlatego warto stawiać na urządzenia multifunkcyjne. Przykładem może być wanna wraz z kabiną prysznicową, pralko-suszarka czy toaleta wraz z bidetem. Dzięki takim zastosowaniom oszczędzamy sporo miejsca.

Ważne jest także rozmieszczenie urządzeń sanitarnych. W niedalekiej odległości od toalety powinna znaleźć się umywalka oraz wanna czy prysznic. Nieco odsunięta zaś powinna być pralka oraz meble łazienkowe, w której przechowywane są wszelkie akcesoria łazienkowe.

Dobierz odpowiednie meble łazienkowe

Wybierając wyposażenie łazienki o niewielkim metrażu, postawić musimy nie tylko na estetykę czy design poszczególnych elementów, ale przede wszystkim ich funkcjonalność. Warto wieszać szafki wiszące nad toaletą czy umywalką, a pod nią montować praktyczne szuflady. Wisząca szafka świetnie sprawdzi się też nad pralką. Takie rozwiązanie nie zabiorą miejsca, ale staną się za to doskonałą przestrzenią do przechowywania kosmetyków albo środków czystości.

Kabina prysznicowa czy wanna?

Zaleca się, by w malej łazience montować raczej kabinę prysznicową, która zajmuje przecież mniej miejsca aniżeli wanna. Osoby, które liczą na wieczorną kąpiel pełną relaksu, powinny postawić na prysznic wraz z deszczownicą i masażerami. Ci, którzy nie wyobrażają sobie łazienki bez wanny, mogą nabyć zaś niewielką wannę, na przykład o wymiarach 150×70 centymetrów wraz z prysznicem. Taki sprzęt zawiera wtedy dodatkową szybę, która chroni przed przelewaniem się wody podczas kąpieli.

W małej łazience prysznic najlepiej zamontować w rogu. Dzisiaj wybiera się raczej te bez brodzika, ale za to z odpływem liniowym. Dzięki temu łazienka jest nie tylko nowoczesna, ale również sama kabina wygląda o wiele delikatniej.