Największe mity o zdrowym śnie, w które wierzymy

Wydawać by się mogło, że na temat zdrowego snu wiemy już wszystko. Przyglądając się temu, jak wypoczywamy i jaki to ma wpływ na nasz organizm, jest z goła inaczej. Dlaczego? Wokół zdrowego snu powstało mnóstwo mitów, w które wierzymy i które jednocześnie bardzo nam szkodzą. Największe z nich poznasz w tym artykule.

2 grzechy główne każdego śpiocha

W ciągu tygodnia zazwyczaj niedosypiany, bo za wszelką cenę chcemy wydłużyć dobę. Coraz szybszy tryb życia zmusza nas do zastępowania drzemek kawą lub napojami energetycznymi. I tutaj już pojawia się pierwszy mit, jakoby niedobór snu dało się nadrobić w weekend i to bez skutków ubocznych. Nie ma znaczenia, ile godzin wypoczniemy przez dwie noce w dni wolne, ponieważ później nasz zegar biologiczny się rozregulowuje i przez następny tydzień będziemy mieli problemy z kładzeniem się spać odpowiednio wcześnie, co z kolei zaburzy nocną regenerację.

Drugi mit, to konieczność przesypiania 8 godzin. Dlaczego? Każdy z nas jest inny. Jedna osoba będzie wyspana po 6 godzinach, a inna po 10. Lepiej więc postawić na jakość, a nie na ilość. Co to oznacza? Śpijmy głęboko, by przejść przez wszystkie kluczowe fazy wypoczynku. Może nam w tym pomóc zmiana nawyków, wygodny materac, wywietrzenie sypialni lub porządne poduszki do spania, które są komfortowe i pozwalają nam w prawidłowy sposób ułożyć głowę w czasie snu.

Mity o spaniu – sypialnia pod lupą

Teraz przejdziemy do mitów dotyczących aranżacji sypialni zapewniającej zdrowy sen. Mówi się, że temperatura w tym pomieszczeniu nie powinna przekraczać 20°C. To oczywiście kolejny mit do obalenia, ponieważ są osoby, które nie zasną, gdy w pokoju jest chłodno, a inne wolą jeszcze niższe temperatury i nawet zimą wypoczywają przy rozszczelnionym oknie.

Nie zapominajmy również, że ogromną rolę w zapewnieniu nam higienicznego snu, pełnią rzeczy, towarzyszące nam w sypialni. Mowa o pościeli, kołdrze, materacu, piżamie, a nawet urządzenia elektronicznych. Tutaj po raz kolejny wyłowimy mit, jakoby należało ograniczyć korzystanie z TV lub laptopa na godzinę przed snem. Każdy ma inne upodobania i są również osoby, które nie zasną bez cichego odgłosu ulubionego programu lub serialu.

Wygodne wyposażenie do sypialni znajdziesz tutaj: https://expertsnu.pl/.