Mieszkanie czy dom? Plusy i minusy obu rozwiązań

Przed zakupem lub inwestycją w mieszkanie albo dom, zawsze nasuwa się pytanie, które rozwiązanie – z perspektywy czasu – jest bardziej opłacalne i funkcjonalne. Z jednej stronie posiadanie własnego domu z ogrodem i mnóstwem udogodnień, to kusząca propozycja. Z drugiej, mieszkanie w bloku wiąże się z mniej absorbującymi obowiązkami i mniejszą odpowiedzialnością.

Własny dom – plusy i minusy

Niepodważalną zaletą własnego domu jest pewnego rodzaju wolność i swoboda. Nie jesteśmy uzależnieni od ciszy nocnej lub roszczeń sąsiadów. Nie musimy słuchać hałasów zza ściany lub obawiać się, że lokator z piętra nad nami, zaleje mieszkanie. Jednak z perspektywy czasu, własny dom ma też wiele istotnych minusów. Przede wszystkim, musimy poświęcać więcej czasu na prace porządkowe, chociażby w ogrodzie. Wszystkie usterki związane z instalacją i dachem, naprawiamy z własnej kieszeni. Jeśli do tej pory nie segregowaliśmy śmieci, mieszkając w domu będziemy do tego zmuszeni. Większość osiedli i wiosek, surowo pilnuje segregacji, a często też pojemnik na odpady zmieszane przypada tylko jeden na domostwo i do tego jest opróżniany raz w miesiącu.

Kolejny minus mieszkania w domu to ogrzewanie. Nie wystarczy jedynie odkręcić kaloryfera – chyba że mamy piec gazowy. Należy zamówić opał, rozpalić w piecu i pilnować wszystkiego, by nie wygasło. Warto wiedzieć, że dobrym kompromisem między domem a mieszkaniem, może być szeregówka. Zerknij na domy Częstochowa w szeregowej zabudowie, a być może takie rozwiązanie bardziej Cię przekona.

Mieszkanie w bloku

Mieszkanie w bloku ma też wiele wad, ale chyba największą z nich są sąsiedzi, którzy nie zawsze trafiają się zgodni i życzliwi. Hałaśliwe dzieci sąsiadów albo muzyk nad głową to chyba największe koszmary większości mieszkańców blokowisk. Jednak z biegiem czasu okazuje się, że i dom i mieszkanie mają swoje wady. Najważniejsze jest więc stwierdzenie, które minusy przeszkadzają nam najbardziej. Wtedy możemy pójść na kompromisy i wybrać optymalną opcję, która z perspektywy czasu okaże się strzałem w dziesiątkę. Piękne domy w zabudowie szeregowej obejrzysz tutaj: http://osiedlezielonezacisze.pl.