Dlaczego boimy się dentysty?

model-299694_640Pozornie nie tylko dzieci boją się wizyty u dentysty. Także dorośli wzbraniają się przed regularnymi kontrolami – często ten strach jest zakorzeniony tak mocno, że idziemy na konsultację dopiero w momencie odczuwania bólu nie do zniesienia. Co gorsza, to właśnie my przekazujemy te negatywne uczucia pociechom. Dlaczego tak się dzieje? Skąd bierze się nasza obawa przed dentystycznym fotelem?

Istotnym powodem jest fakt, że często odkładamy wizytę do ostatniego momentu. A wtedy na bezbolesnej i krótkiej kontroli zazwyczaj się nie kończy. Jednak fobia przed dentystą jest powodowana głównie tym, jak stomatologia wyglądała jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. Współcześni 30-40 latkowie pamiętają wizyty u dentysty jako naprawdę bolesne i te uczucia przekazują dzieciom, a nawet wnukom. Nic dziwnego, bo dwadzieścia lat temu przeciętny dentysta w Częstochowie i w każdym innym polskim mieście używał powolnych i dużych wiertarek, brakowało także skutecznych znieczuleń.

Warto jednak zdać sobie sprawę, jak bardzo bezpodstawne są dzisiaj obawy przed kontrolą u specjalisty. To w dużej mierze zasługa nowych technologii – stomatologia to jedna z dziedzin medycyny, która na przestrzeni lat niesamowicie się rozwinęła. Znieczulenie komputerowe trafia idealnie w miejsce, które powinno być znieczulone, nie powoduje przy tym nieprzyjemnego odrętwienia utrzymującego się przez wiele godzin po zabiegu. Drugą kwestią są nowoczesne urządzenia – wiertarki, jeśli już są używane, są znacznie bardziej ciche od modeli sprzed kilku lat. Dużą popularnością cieszy się także praca stomatologa za pomocą mikroskopu – dzięki czemu zabiegi są teraz wykonywane dokładniej niż kiedykolwiek wcześniej. To ratunek dla wielu zębów, które normalnie by usunięto.

Pacjenci cierpiący na wyjątkowy strach przed dentystą mogą zażyczyć sobie wizyty adaptacyjnej. Wielu stomatologów na pierwszej wizycie wykonuje proste, jak najmniej bolesne zabiegi, aby zmienić nastawienie pacjenta. Dzisiaj każdy dobry stomatolog w Częstochowie jest w stanie zaoferować niemalże bezbolesne metody leczenia zębów. Warto zatem przełamać swój strach – przede wszystkim dla swojego zdrowia.

Dodaj komentarz