Lecz reumatyzm w sanatorium

10368070Reumatyzm to niezwykle problematyczna choroba. Przede wszystkim jest trudna do zdefiniowania. Na tę przypadłość składa się aż sto pomniejszych schorzeń. Reumatyzmu nie da się też całkowicie wyleczyć. Można jedynie złagodzić objawy. Przeciwdziałać bólom i obrzękom reumatycznym można na wiele sposobów. Pomaga na nie odpowiednio dobrany ruch, pomaga dieta i naturalnie leki. Znaczną ulgę może też przynieść pobyt w sanatorium.

Czym objawia się reumatyzm?
Zwyrodnienia stawów wywołują mediatory zapalenia. Są to substancje naturalnie wytwarzane przez organizm. Zaliczają się do nich histamina i prostaglandyna. Skutkiem ich działania jest ciągły i trudny do uśmierzenia ból. Z jego powodu chory często staje się apatyczny lub rozdrażniony. Niekiedy zdarzają się też przypadki depresji. Ponieważ stawy doskwierają głównie podczas ruchu, część pacjentów zaczyna go unikać. Takie posunięcie naturalnie jeszcze pogarsza ich stan. Choroba bardzo szybko się rozwija, a jej postępów niestety nie da się cofnąć. Można je jedynie hamować, właśnie poprzez odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Krótko mówiąc, reumatyzm jest schorzeniem na całe życie. Z reguły występuje u ludzi starszych, ale może pojawić się także pomiędzy trzydziestym a czterdziestym rokiem życia.

Jak leczyć reumatyzm?
Jeszcze niedawno powszechnie stosowano intensywną terapię farmakologiczną. Niestety przyjmowanie dużych ilości leków wywoływało u pacjentów skutki uboczne. Do najczęstszych należały problemy z żołądkiem. Układ pokarmowy podrażniony dużą ilością substancji chemicznych nie może działać prawidłowo. Dzisiaj coraz częściej „sztuczne” leki zastępuje się biologicznymi. Od dawna popularną metodą zapobiegania reumatyzmowi są wyjazdy „do wód”. Wizyty w ośrodkach uzdrowiskowych wykazują dużą skuteczność. Okłady borowinowe, które oferuje chociażby Sanatorium Kołobrzeg, przynoszą chorym na reumatyzm sporą ulgę. Borowina to rodzaj torfu. Zawiera duże ilości substancji organicznych (kwasy humusowe, barwniki, bituminy). Ma też właściwości bakteriobójcze oraz przeciwzapalne. Okłady borowinowe są niezwykle wskazane przy reumatycznych zwyrodnieniach narządów ruchu. Dwutygodniowa kuracja z ich udziałem może przynieść niewiarygodne skutki.

Dodaj komentarz