Ogród – jak zadbać o trawnik?

Zadbany trawnik to wizytówka pięknego ogrodu. Zielony dywan wokół domu podkreśla charakter budynku, ale też rosnące wokół rośliny czy drzewa. Może stanowić idealny teren do rekreacji, zabaw na świeżym powietrzu i spotkań. Żeby w pełni móc się nim cieszyć, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Tuż po zimie należy podjąć kroki w celu regeneracji trawy, może nawet istnieć konieczność zasiania jej od nowa. Natomiast od wiosny do jesieni trawnik należy regularnie kosić i nawadniać.

Pielęgnacja trawnika 

Idealny trawnik – równy i mocny, soczyście zielony i pozbawiony chwastów – to marzenie niejednego posiadacza ogrodu. Niestety osiągnięcie tego jest często bardzo trudne, ponieważ pociąga to za sobą szereg czynności: nawożenie, podlewanie, usuwanie chwastów, piaskowanie i koszenie. Wiosenna pielęgnacja jest istotna, ponieważ da murawie szansę na dobry start. Po wykonaniu czynności regeneracyjnych taki trawnik jest gotowy do wzrostu. 

Jednym z najważniejszych zabiegów wpływających na wygląd trawnika jest jego koszenie. Służą nam do tego przede wszystkim kosiarki, jak i podkaszarki. Coraz rzadziej stosuje się wycinanie ręczne. Takie sprzęty znacznie ułatwiają pracę w ogrodzie, co skutkuje zaoszczędzeniem czasu. 

Warto pamiętać, że kosiarki posiadają końcówki wymienne. Zatem w przypadku awarii urządzenia nie musimy rozglądać się za nowym, wystarczy zaopatrzyć się w wymienne części do kosiarek. Trawę trzeba kosić regularnie, więc to normalne, że ostrza się tępią i co jakiś czas trzeba je wymienić.

Jak często kosić trawnik?

Optymalnie należy kosić trawnik raz w tygodniu, gdy trawa jest sucha. Wyjątek stanowią okresy upałów, wówczas może okazać się, że konieczne jest całkowite wstrzymanie koszenia. W zależności od wysokości trawy – nie należy jej skracać więcej niż o 1/3 wysokości. Pięć cennych wskazówek odnośnie pielęgnacji trawy:

  • dostosowanie wysokości cięcia do pory roku,
  • dostarczanie glebie tlenu (rozluźnianie gleby poprzez nakłuwanie),
  • regularne podlewanie,
  • zapewnienie trawie niezbędnych składników (nawożenie),
  • zwalczanie chwastów.

Więcej na stronie: https://ogrodexmilicz.pl.