Przygotowanie do wynajmu mieszkania

kitchen-1687256_960_720Wynajęcie mieszkania to nie lada wyzwanie. Jak się do tego przygotować?

Wynajmowanie krok po kroku

Z pewnością jesteś ciekawy jak się przygotować do wynajmu mieszkania i jak się zabezpieczyć przed wieloma zagrożeniami, które często czyhają na lokatorów. Dzisiaj w prosty sposób wyjaśnimy Ci wszystkie szczegóły i zdradzimy, jak szybko znaleźć idealne lokum.

Po pierwsze, liczy się przede wszystkim cena kaucji i miesięczny koszt najmu lokalu. Te dwie rzeczy zależą od stanu mieszkania i jego wyposażenia. Zaniedbane miejsce, bez podstawowych urządzeń i w dodatku w wysokiej cenie nas nie interesuje.

Po drugie, warto też dowiedzieć się, czy będzie możliwość meldunku w nowym miejscu. Należy również zapytać właściciela, czy akceptuje obecność zwierząt. Często takie drobnostki mają ogromny wpływ na całokształt sprawy i mogą nam ułatwić porozumienie.

Po trzecie, bardzo ważne jest spisanie umowy najmu na piśmie i sporządzenie jej w dwóch egzemplarzach. Takie rozwiązanie sprawi, że każda ze stron będzie zabezpieczona i w razie nieporozumień może się odwołać do takiego kontraktu. Aby taki dokument miał moc prawną, trzeba go profesjonalnie zredagować. W takim oświadczeniu musi być zawarty okres na jaki wynajmujemy lokal, dane osobowe z dokumentu tożsamości obu stron, cena wynajmu, wysokość kaucji i obowiązki jakie będą spoczywały na lokatorze i właścicielu. Aby wszystko było jasne i zrozumiałe, warto również napisać w jakim terminie będzie trzeba wpłacać czynsz.

Ważne szczegóły

Czasami zdarzy się sytuacja, w której właściciel zdecyduje się podnieść cenę czynszu. Musimy pamiętać, że nie może tego zrobić bez wypowiedzenia obecnej umowy. W przeciwnym wypadku takie działanie nie będzie miało żadnego uzasadnienia. Aby jak najlepiej porozumieć się z najemcą, warto przed podpisaniem umowy dopytać o wszystkie szczegóły takie jak na przykład ewentualne odświeżenie lokalu na własną rękę czy zmiana wyposażenia i również spisać wszystkie takie informacje  w umowie, w formie załączników. Dzięki temu wszyscy będą zadowoleni i cały okres trwania takiego kontraktu przebiegnie bez spięć i niepotrzebnych nieporozumień. Oby Twoje nowe mieszkanie było spełnieniem Twoich marzeń!

Dodaj komentarz