Psycholog dziecięcy – kiedy udać się do niego z dzieckiem?

psycholog dzieciecy

Wielu rodziców nie wie, w jakich sytuacjach konieczna jest pomoc psychologiczna dla ich dziecka. Jakie są główne problemy, jakie warto z nim omówić podczas wizyty?

Kiedy wybrać się z dzieckiem do psychologa?

Psychologowie dziecięcy koncentrują się na pomocy psychologicznej dla dzieci. Zajmują się oni diagnozowaniem dolegliwości natury psychicznej oraz pomagają w postępowaniu po ich wykryciu przez prowadzenie psychoterapii.

Psycholog dziecięcy wskazany jest przede wszystkim w sytuacji, gdy dziecko doświadcza trudności psychologicznych, które mogą wpływać na jego myśli, emocje czy zachowanie.

Trudności emocjonalne

W przypadku pojawienia się u dziecka problemów emocjonalnych, na przykład stale odczuwanego smutku, lęku, niepokoju albo złości, wskazane jest skonsultowanie się z psychologiem. Takie trudności mogą mieć poważne skutki dotyczące funkcjonowania w otoczeniu – rodzinie, szkole.

Zaburzenia behawioralne

Do tego typu zaburzeń zaliczane między innymi nadmierna agresja, bunt lub samookaleczenie. W takim przypadku psycholog może wykryć ich przyczyny i pomóc w ich leczeniu.

Doświadczenie traumatycznego wydarzenia

Do takich wydarzeń zaliczane są między innymi śmierć, rozwód, przemoc czy klęski żywiołowe. Mogą one spowodować u dziecka poważne problemy z psychiką. Psycholog dziecięcy może wtedy pomóc dziecku doświadczającym traumy.

Problemy rodzinne

Kolejnym przykładem sytuacji, w których wskazane może być skontaktowanie się z psychologiem, są problemy rodzinne, na przykład stałe konflikty lub problemy z komunikacją.

Problemy szkolne

Również wskazaniem do wizyty u psychologa będą pojawiające się u dziecka problemy szkolne. Takie problemy mogą między innymi objawiać się przez opuszczanie zajęć w szkole, gorsze oceny, problemy z zachowaniem, wchodzenie w konflikty.

Jak wybrać psychologa dziecięcego?

Pojawiające się u dziecka trudności natury psychicznej warto zatem skonsultować z psychologiem. Czym powinien charakteryzować się dobry psycholog dziecięcy, z którego usług warto skorzystać?

Warto zdecydować się na pomoc takiego psychologa, który jest doświadczony w dziecinie dziecięcej psychiki, co potwierdzają również pozytywne opinie, jakie uzyskał on od swoich klientów.

Wielu rodziców decyduje się również na pomoc psychologa prywatnie, ponieważ czas oczekiwania na dostanie się do psychologa dziecięcego na NFZ może być bardzo długi nawet w przypadkach wymagających szybkiej interwencji.

Koszty związane z prywatnymi wizytami u psychologa dziecięcego wynoszą najczęściej od około 100 do 250 złotych zależnie od wybranego specjalisty.

Dodaj komentarz