Najważniejsze badania okresowe dorosłych

model-835770_640Zazwyczaj dopóki czujemy się dobrze, nie zaprzątamy sobie głowy wizytami u lekarza. Nawet jak pojawiają się pewne dolegliwości, to o ile nie są zbyt uciążliwe i w sposób znaczący nie utrudniają nam życia, wielu z nas je ignoruje wykonując codzienne obowiązki. W takim stanie potrafimy trwać lata, a w gabinecie medycznym zjawiamy się dopiero wówczas, gdy ból lub inna forma złego samopoczucia uniemożliwia nam już normalne funkcjonowanie. Niestety może się wówczas okazać, że stadium choroby jest już bardzo zaawansowane, a na skuteczne leczenie jest za późno.

Dlatego też, bez względu na wiek, powinniśmy pamiętać o okresowych badaniach profilaktycznych. Umożliwiają one zdiagnozowanie schorzenia na stosunkowo wczesnym etapie, umożliwiającym często całkowite jego wyleczenie. Nie dotyczy to jedynie problemu nowotworów, których śmiertelne żniwo jest często skutkiem zbyt późnego rozpoznania, ale także wczesnych stadiów cukrzycy, schorzeń sercowo-naczyniowych czy nawet próchnicy zębów.

Do podstawowych badań, które powinniśmy wykonywać przynajmniej raz do roku należy badanie morfologii krwi oraz jej analiza laboratoryjna stwierdzająca poziom glukozy, OB, elektrolitów, mocznika, kreatyniny, aminotransferaz i cholesterolu. Są jeszcze badania kontrolne, które będą specyficzne dla danego przedziału wiekowego, określonej grupy ryzyka oraz płci. I tak  np. jeżeli jesteśmy palaczami tytoniu, raz do roku powinniśmy wykonywać prześwietlenie RTG klatki piersiowej. Pozwala ono na wychwycenie zmian nowotworowych, zanim jeszcze pojawią się charakterystyczne symptomy. Pamiętajmy, że rak płuc może w sposób utajony rozwijać się wiele lat, podobnie rzecz się ma z rakiem szyjki macicy. Dla kobiet szczególnie istotna będzie więc cytologia, systematyczna mammografia i szereg ogólnych badań ginekologicznych. Osoby starsze są natomiast zagrożone osteoporozą, dlatego też warto poddać się densytometrii kości, która wykryje wczesne zmiany w strukturze kości. Innymi badaniami, z których część można wykonać w przychodnia Częstochowa bez względu na wiek i płeć, jest wizyta kontrolna u dentysty. Powinniśmy go odwiedzić przynajmniej raz na pół roku.

Dodaj komentarz