Czy każdy może wynająć samochód?

ford-63930_640Wybierając się na wakacje, często zastanawiamy się nad wynajmem samochodu. Niby nie jest to jakaś trudna rzecz, ale sami dobrze wiemy z iloma formalnościami i z jaką odpowiedzialnością musimy się liczyć. Czy każdy z nas może bez jakichkolwiek przeszkód wynająć samochód?

Wiek kierowcy

Jest to główna rzecz, która brana jest pod uwagę przy wynajmowaniu samochodu. W Europie minimalny wiek kierowców musi wynosić 21 lat. To jednak nie wszystko. Wiek ten może być zależny np. od klasy samochodu. W przypadku aut wyższej klasy, wiek będzie wyższy. Zwykle jest to 23 lub 25 lat. Limity te mogą też być inne w różnych państwach. Warto również zwrócić uwagę na to, że młodsi kierowcy często muszą się liczyć z wyższymi opłatami. Przykładowo więcej zapłacą osoby poniżej 25 lat. W największych i najbardziej znanych wypożyczalniach opłata ta może wynosić np. 5 euro lub więcej. Podobnie rzecz ma się również w przypadku kierowców starszych. Zdarza się więc w niektórych wypożyczalniach, że osoby powyżej określonego wieku, np. 65 czy 70 lat zapłacą więcej albo w ogóle nie wypożyczą danego samochodu.

Wymagane dokumenty

Być może niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale niestety obecnie trudno jest wypożyczyć samochód bez karty kredytowej. Karta debetowa w tym przypadku nie wystarczy. Wypożyczalnie często pobierają kaucję za samochód. Wówczas na czas wynajmu środki blokowane są na naszej karcie. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie wypożyczalni w razie jakiekolwiek stłuczki czy uszkodzenia samochodu. Firma musi mieć pewność, że cała kwota zostanie zwrócona.

Najważniejszym dokumentem przy wynajmie samochodu jest prawo jazdy. I tu rzecz, o której być może nie każdy wie – większość wypożyczalni wymaga, by kierowca miał prawo jazdy od minimum roku. Oczywiście zdarza się też, że są to 2 lata lub więcej. Często nawet kierowcy od 22 do 25 lat muszą mieć prawko nawet od 4 lat. Tak czy siak – świeżo upieczeni kierowcy samochodu nie wynajmą.

Jeśli szukasz wypożyczalni samochodów w Sosnowcu, wejdź na stronę: http://www.yourcar.pl/sosnowiec/ i wyszukaj ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Dodaj komentarz