Dlaczego nie warto kupować materacy z gryki?

Materace z gryki były niegdyś bardzo popularne na rynku. Szczególnie polecano je do łóżeczek dziecięcych. Niestety z czasem wyszły na jaw kategoryczne wady takich produktów. Jeśli ktoś zachwalał Ci materac gryczany i obecnie zastanawiasz się nad zakupem, jak najszybciej zrezygnuj z tego pomysłu.

Czym zachwalane są materace gryczane?

Do wypełnienia takich materacy są wykorzystywane łuski gryczane; podobne wkłady stosuje się również do poduszek. Materace z gryki to jeden z najstarszych modeli, który ma rzekomo sprawdzać się u dzieci. Jest chwalony z antyalergiczność i za sprężyste wypełnienie, które zapewnia kręgosłupowi odpowiednie podparcie. Producenci podkreślają również, że naturalność takich materacy ma wręcz działanie lecznicze. Niestety w praktyce żadna z tych cech nie istnieje – dlatego gdy wpiszesz w wyszukiwarkę „materace Katowice” powinieneś unikać takich produktów.

Czemu nie warto kupować materacy gryczanych?

Wbrew temu, co mówią zwolennicy, gryka wcale nie jest odpowiednim wypełnieniem materaca. Nie zapewnia właściwej elastyczności, przede wszystkim dlatego, że jest materiałem sypkim, dlatego nierównomiernie się rozkłada. Możesz wyrzucić do kosza obietnice o działaniu ortopedycznym; gryka nie dostosowuje się poprawnie do ułożenia ciała, przez co kręgosłup jest bardzo obciążony.

Ponadto w przypadku materacy gryczanych łatwo o pleśń i rozwój roztoczy. A co najważniejsze: jego naturalne wypełnienie może prowadzić do zalęgania się larw. W łusce gryki często rozwija się tzw. gryzek, który mnoży się, korzystając z ciepła i wilgoci zapewnianych przez korzystanie z materaca. W wypełnieniu gryczanym pojawiają się także szkodniki spożywcze. Robaki mogą podrażnić skórę dziecka, na dodatek trudno się ich pozbyć.

Co zamiast materaca gryczanego?

Kiedy już odrzucisz pomysł materaca z gryki w łóżeczku dziecięcym, koniecznie zastanów się nad materacem z pianki termoelastycznej. Zapewnia doskonałe podparcie ciała, nawet jeśli Twoje dziecko jest bardzo ruchliwe. Maluch nie tylko będzie się wysypiał, ale także poprawnie rósł. Dodatkowo materace piankowe nie są zbyt drogie, więc to doskonała inwestycja.

Szeroki wybór materacy piankowych i nie tylko znajdziesz na: https://expertsnu.pl/.