Budujemy altanę – co na dach?

Altana ogrodowa to marzenie wielu osób, które mają kawałek zieleni przed domem. Nie dość, że pięknie wygląda na tle wypielęgnowanych krzewów, drzew i rabatek, to jeszcze można w niej odpoczywać nawet w czasie deszczu. Zbudowanie altany możemy powierzyć projektantowi i ekipie, ale ekonomiczniej i z lepszym skutkiem wykonamy ją samodzielnie. W tym artykule znajdziesz kilka inspiracji. 

Budowa altanki – gotowe pomysły

Jeśli chcesz, by Twoja altana była niepowtarzalna i cieszyła oko, możesz ją zrobić samodzielnie. W Internecie znajdziesz mnóstwo gotowych pomysłów dotyczących projektu i wykonania takiego miejsca do ogrodu. Większość altanek robi się z drewna, ponieważ dzięki temu wyglądają naturalnie i komponują się z ogrodem, stanowiąc jego piękną dekorację.

Pamiętaj również o tym, że wokół altanki warto zostawić trochę przestrzeni. Dlatego nie buduj jej tuż obok ogrodzenia, domu albo oczka wodnego czy rabatek. Zachowanie pewnej odległości między altanką a resztą ogródka, sprawi że będziesz mógł ozdobić ją dookoła, np. pergolą, po której będą pnąc się róże lub inne rośliny.

Altana – co na dach?

Dach altany powinien być kryty, dzięki czemu deszcz nie zaburzy nam planów dotyczących odpoczynku na świeżym powietrzu. Poza tym altanka, na której położona zostanie blacha trapezowa, będzie czysta w środku, a drewno stolika i ławki zamontowanej w tym ogrodowym domku, nie zmoknie.

Najlepszym materiałem na dach altany może też być, np. blachodachówka modułowa. Inni wolą bardziej wyszukane pokrycia i stawiają na blachówki ceramiczne, które jeszcze bardziej podkreślają naturalność altanki. Jednak ich cena często nie jest adekwatna do jakości.

Konserwacja altany ogrodowej

Altankę należy konserwować, by posłużyła jak najdłużej. W tym celu warto 2 razy w roku powlecz drewno specjalnym impregnatem, usunąć z dachu zanieczyszczenia i bezzwłocznie naprawiać nawet najmniejsze usterki. Dzięki temu nasz ogrodowy dom, zostanie z nami na długo, a my będziemy dumni z własnoręcznie wykonanej altany.