Nieprzespana noc – jak przetrwać po niej dzień?

Nieprzespana noc na pewno niejednokrotnie zdarzyła się każdemu z nas. Impreza, zaległości w pracy, choroba lub inne okoliczności – takie wydarzenia czasami nie dają zmrużyć oczu nawet na chwilę. Dlatego warto wcześniej wiedzieć, jak przetrwać dzień po bezsennej nocy i co zrobić, by jak najrzadziej jej doświadczać.

Nieprzespana noc – pierwsze minuty o poranku

Jeśli udało nam się choć na kilka minut położyć do łóżka albo na kanapę, to mamy szansę przetrwać dzień z pomocą kilku trików. Nawet leżenie z zamkniętymi oczami odrobinę relaksuje, więc teraz musimy odprężyć się w ruchowy sposób. Wskoczmy pod chłodny prysznic, umyjmy twarz odświeżającym żelem i połóżmy na powiekach kostki lodu lub waciki nasączone zimną wodą. W między czasie postarajmy się wypić co najmniej 2 szklanki wody z cytryną, elektrolitami lub miodem. Zjedzmy coś lekkiego – smoothie, banana, owsiankę lub jogurt. Około 1,5 godziny po wstaniu z łóżka możemy napić się kawy, ale nie za mocnej. W ciągu dnia pomagajmy sobie zachować fason, regularnie nawadniając organizm i pamiętając o posiłkach. Nie szczędźmy czasu na świeżym powietrzu – dotleniony organizm jest wydajniejszy.

Jak zapobiec bezsenności?

Czasami powodem tego, że nie zmrużyliśmy oczu w nocy jest po prostu bezsenność. Czujemy zmęczenie, ale sen nie nadchodzi. Wtedy warto przygotować sobie zestaw ratunkowy. Napijmy się melisy lub ciepłego mleka z miodem. Poduszka pikowana spryskana olejkiem lawendowym to również dobry pomysł. Włączmy cichutką muzykę do głębokiego snu, wyjdźmy na chwilę na balkon lub do ogrodu albo otwórzmy na oścież okno w sypialni. Nie próbujmy na siłę zostawać w łóżku. Poczytajmy książkę, zróbmy sobie ciepłe zioła do wypicia i spróbujmy technik oddechowych, które pomagają zasnąć.

Zdrowy sen a jakość pościeli

Możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że nieodpowiedni materiał poszewek na poduszki lub kołdrę nie pozwala nam zasnąć. Inną przyczyną może być stary materac, w którym zdeformował się wkład. Wtedy dobrze jest zainwestować w nowe tekstylia z bawełny, lnu albo jedwabiu. Zakup odpowiedniego materacu będzie łatwiejszy i tańszy, gdy skorzystasz z oferty tego sklepu: https://expertsnu.pl/.