Grzybica paznokci a Profilaktyka

pinky-swear-329329_640Każdego lata najwięcej kompleksów przy odsłanianiu bosych stóp bez względu na płeć, mają osoby cierpiące na grzybicę paznokci. Schorzenie to, choć negatywnie odbija się na ich estetyce, przede wszystkim ma negatywne skutki zdrowotne. Ignorowana dolegliwość z czasem może doprowadzić nawet do zaniku paznokcia, a poza tym będziemy stanowić dla innych potencjalne ognisko zakażenia. Jakie objawy są najbardziej charakterystyczne?

Przeważnie wszystko zaczyna się na wolnym brzegu paznokcia. Płytka paznokcia staje się wypłowiała i zaczyna oddzielać się od łożyska. Paznokieć nabiera nierówności, matowieje, jest kruchy i ma skłonność do łamania się. Z czasem płytka zmienia swoją barwę na białą bądź żółtą. Nieleczona grzybica sprawia, że paznokieć ulega pogrubieniu i zniekształceniu, a w dalszym etapie może nawet zacząć zanikać. Grzybicę paznokci powoduje kilka gatunków dermatofitów, czyli grzybów chorobotwórczych, ale najczęściej badanie wskazuje na obecność Trichophyton rubrum. Traktują one keratynę, stanowiącą budulec paznokcia jako swoje pożywienie, dlatego zaczynają wnikać wgłąb płytki paznokcia, powodując w końcu jego całkowite zniszczenie. Jak zatem nie dopuścić do pojawienia się grzybicy?

Przede wszystkim codzienne zabiegi higieniczne. Po codziennym myciu stóp, należy je dokładnie osuszać szczególnie w przestrzeniach pomiędzy palcami. W przypadku nadmiernej potliwości stóp, dobrze jest stosować specjalne preparaty i pudry. Paznokcie powinny być również systematycznie przycinane, jednakże niezbyt krótko. Bardzo ważne jest również noszenie obuwia w którym stopa może oddychać, a także unikanie skarpet ze sztucznych włókien. Najlepsze pod względem zapewnienia optymalnych warunków stopom są skarpety bawełniane. W ramach profilaktyki powinno się unikać chodzenia boso w miejscach publicznych, gdzie panuje ciepło i wilgotność, a zatem idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Są to miejsca takie jak łaźnie, baseny, szatnie i siłownie, gdzie wśród użytkowników istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś może być nosicielem grzybicy. W takich miejscach używajmy swoich klapek. Warto również raz na jakiś czas skorzystać z zabiegów pedicure męski Wrocław, gdyż po pierwsze zadbamy o dobry stan paznokci, a po drugie wprawny pracownik zakładu zauważy u nas ewentualne niepokojące zmiany.

Dodaj komentarz