Skuteczne metody nauki języka angielskiego

badge-1093968_640

Język angielski jest najbardziej popularnym językiem na świecie. Można to odczuć również w Polsce, kiedy podczas szukania pracy okazuje się, że na wielu lepiej płatnych stanowiskach umiejętność posługiwania się tym językiem zarówno w mowie, jak i w piśmie, jest wręcz obowiązkowa. Tak jest również w szkołach – niektórzy uczą się angielskiego nawet przez kilkanaście lat, nim wreszcie skończą edukację. Niestety często zdarza się tak, że w szkole uczniowie nie mają szans na całościowe przyswojenie wiedzy. Jest to spowodowane tym, że są członkami zbyt licznych klas, a nauczyciel ma za mało czasu, aby zweryfikować wiedzę każdego. Istnieje jednak kilka skutecznych sposobów, dzięki którym nawet w domu właściwie w każdej chwili można zająć się doszlifowaniem języka obcego – nie tylko angielskiego.

Zasada numer 1 – otocz się językiem obcym

Może to zabrzmieć dziwnie, ale jest jedną z najskuteczniejszych metod, jeśli chcemy chociażby wzbogacić swoje słownictwo. Najlepiej jest usiąść na chwilę i zastanowić się, co można zrobić, aby właściwie bez przerwy słyszeć język, którego chcemy się nauczyć. Jest na to kilka sposobów, w zależności od tego, czy lubimy się zajmować w wolnym czasie. Możemy na przykład zacząć oglądać seriale bez lektora bądź polskich napisów, słuchać muzyki i wspomagać się tekstami piosenek czy nawet kupić kilka audiobooków, czyli tak zwanych książek mówionych.

Zasada numer 2 – znajdź kogoś, z kim możesz porozmawiać

Oczywiście chodzi tutaj o rozmowę w języku angielskim. Może to być kolega lub przyjaciel, który również ma ambicje do tego, aby szybko nauczyć się angielskiego. Warto pomyśleć o znalezieniu jakichś obcojęzycznych znajomych lub, jeśli już ich mamy, spytać, czy nie mogliby nam pomóc w nauce. Wydaje się, że podczas nauki z obcokrajowcami może być trudniej, ale tym samym lepiej, ponieważ nie będziemy mogli komunikować się po polsku, a co za tym idzie, będziemy szybciej uczyć się języka obcego.

Zasada numer 3 – czytaj po angielsku

To w zasadzie może być również fragmentem punktu pierwszego, jednak wymaga rozwinięcia. Czytać można wiele rzeczy – od książek i gazet, przez portale internetowe, aż po napisy w czasie oglądania ulubionych seriali. Tym sposobem można się nauczyć największej liczby słówek, ale nie tylko. Utrwalimy sobie także nowe, nieznane nam konstrukcje czy częściej stosowane związki wyrazowe. Możemy na przykład wyposażyć się w taki czytnik e-booków, który posiada funkcję dotykowego słownika. Wystarczy, że klikniemy słowo, którego nie rozumiemy, a na ekranie natychmiast pojawi nam się tłumaczenie.

Dzięki tym trzem zasadom nauka języka angielskiego będzie dawała więcej rezultatów niż same lekcje w szkole językowej. Jednocześnie nie możemy zapomnieć o tym, że takie kursy angielskiego też są ważne, jeśli nie najważniejsze. Szczególnie jeśli uczęszczamy na lekcje prowadzone metodą bezpośrednią. To właściwie absolutna podstawa, dzięki której będziemy mieć szansę na kompleksową naukę i przyswojenie jak największej porcji wiedzy. Jeśli chcemy jeszcze skuteczniej i jeszcze szybciej nauczyć się języka obcego, warto pomyśleć o dodatkowych ćwiczeniach w myśl trzech powyższych zasad.

Dodaj komentarz