Przegląd przed zakupem używanego samochodu

auto-4162_640W pierwszej chwili, stacja kontroli pojazdów kojarzy się kierowcom głównie z corocznym, obowiązkowym przeglądem lub z sezonową wymianą opon. W rzeczywistości, profesjonalne stacje diagnostyczne oferują znacznie więcej usług. Należą do nich te, z których co jakiś czas korzysta każdy użytkownik pojazdu np. myjnia ręczna. Diagnostycy dokonują także przeglądów w przypadkach, w których zakupujemy używany samochód. W tej sytuacji o wiele lepiej zdecydować się na profesjonalną stację diagnostyczną niż na usługi niezależnego mechanika.

Nieuczciwi sprzedawcy

Zakup używanego pojazdu zawsze wiąże się z ryzykiem. Na rynku wciąż roi się od nieuczciwych sprzedawców, dlatego nie należy ulegać pokusie i warto działać rozsądnie, zwłaszcza gdy zaoferowano nam niską cenę samochodu. Często bowiem wiąże się ona z uciążliwymi usterkami, o których nie zostaliśmy poinformowani. Podczas gdy niektóre z nich zaobserwujemy w niedługim czasie po zakupie, inne mogą wyjść na jaw o wiele za późno, aby móc udowodnić, że zostały spowodowane przez byłego właściciela. Często dotyczy to wyglądu zewnętrznego pojazdu, a więc kondycji lakieru. Wielu kierowców, zamiast odmalować porysowany element, używa specjalnej kredki lub pisaka, które tylko z pozoru rozwiązują problem.

Profesjonalna stacja kontroli pojazdów a niezależny warsztat samochodowy

Problem związany z zakupem używanego samochodu nie byłby tak poważny gdyby faktycznie chodziło jedynie o uszkodzenia tak błahe jak porysowany lakier. Istotniejsze jest działanie najważniejszych elementów pojazdu. Z tego powodu, przed dokonaniem zakupu, warto dokonać przeglądu w autoryzowanej stacji kontroli pojazdów. Dzięki temu nie tylko dowiemy się o istniejących uszkodzeniach, ale także otrzymamy informację na temat kosztów naprawy występujących usterek. Nie należy łudzić się, że będą one zerowe gdyż na rynku wtórnym nie sposób znaleźć nieuszkodzonych samochodów. W dodatku sprzedawcy często podają nieprawidłową wartość przebiegu. W tym miejscu można zauważyć znaczącą przewagę stacji diagnostycznych nad niezależnymi warsztatami. Stacje mają bowiem dostęp do historii serwisowej, która często okazuje się decydująca w kwestii zakupu samochodu. Dane zawarte w historii serwisowej są źródłem cennych danych i pomagają w weryfikacji rzeczywistego przebiegu.

Czego można dowiedzieć się na przeglądzie?

Podczas przeglądu diagnostycy oceniają zawieszenie, układ hamulcowy oraz silnik. Oprócz tego, oceniają poziom płynów eksploatacyjnych. Następnie sprawdzają działanie wszystkich elementów wyposażenia samochodu. Oceniają na przykład, czy działają elektryczne lusterka, szyby i żarówki. Fachowcy są w stanie określić czy poszczególne części zawieszenia są fabryczne czy nie i dzięki temu określają czy sprzedawca nie cofnął drogomierza. Naprawy blacharskie wyjdą z kolei na jaw, po zmierzeniu grubości lakieru czy sprawdzeniu oznaczenia szyb.

Zakup używanego samochodu to proces, który zdecydowanie różni się od nabycia nowego pojazdu. Pierwsza opcja to zdecydowanie większa oszczędność jednak wiąże się z poważnym ryzykiem. Z tego powodu warto być niezwykle ostrożnym i dokonać szczegółowej analizy najważniejszych części. Warto podkreślić, że zadanie to mogą właściwie wykonać tylko profesjonalne, certyfikowane stacje kontroli pojazdów. Pamiętajmy, że podczas podróży samochodem, musimy czuć się komfortowo i bezpiecznie.

Dodaj komentarz