Jak dobrać rolety rzymskie do różnych pomieszczeń?

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się rolety rzymskie. Są one doskonałym sposobem, aby odświeżyć każde wnętrze, a ponadto ich funkcjonalność zapewnia dodatkowy komfort. Bogate możliwości kolorystyczne oraz różnorodność materiałów, z których są wykonane, sprawiają, że można dobrać je niemalże do każdego pomieszczenia. W niniejszym artykule podpowiemy, jak wybrać rolety do salonu lub sypialni oraz z jakich materiałów mogą być wykonane.

Rolety rzymskie do nowoczesnego salonu

Na wstępie należy zacząć od tego, że rolety to doskonały sposób na podkreślenie walorów wszystkich pomieszczeń. Ze względu na swoją unikalną konstrukcję, rolety rzymskie sprawiają wrażenie bardziej eleganckich niż ich klasyczne, zwijane odpowiedniki. Ze względu na swój charakterystyczny wygląd, mogą one pełnić funkcję firany bądź zasłony. Tak zwane rolety duo, określane też jako „dzień i noc”. mogą odgrywać rolę zarówno ozdobną, jak i zaciemniającą w zależności od potrzeb.

Salon, jako pomieszczenie ogólnodostępne, w którym przyjmuje się gości, powinien cechować się możliwością kontroli natężenia światła. Nie ma nic gorszego, niż siedzenie po ciemku bądź rozmowa z gośćmi, podczas gdy promienie słoneczne oślepiają jednego z rozmówców. Ponadto zbytnie nagrzanie pomieszczenia również jest czynnikiem, który utrudnia komfortową rozmowę i obniża samopoczucie. Rolety rzymskie, dzięki możliwości regulacji, pozwolą na otrzymanie optymalnego środowiska w salonie, zapewniając mu przytulną atmosferę.

Czy warto instalować rolety rzymskie w sypialni?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ponieważ rolety rzymskie dają możliwość kontroli przepływu światła do wnętrza pomieszczenia, jak najbardziej odnajdą swoje miejsce w każdej sypialni. Dobierając jednak idealny produkt, należy zwrócić uwagę na ich kolor oraz grubość. Barwy jaśniejsze przepuszczają 30% więcej światła, natomiast materiały zwiewne i półprzezroczyste nie chronią tak samo przed promieniami słonecznymi, jak te grubsze.

Jeżeli zależy nam na wystroju wnętrza, należy zwrócić szczególną uwagę na wzory, jakie występują w przypadku rolet rzymskich. Zastosowanie wesołych i bajkowych motywów doskonale sprawdzi się w sypialni dziecięcej. Dorośli natomiast mogą zdecydować się na bardziej wyszukany wzór, który przeistoczy rolety w element dekoracyjny ich sypialni. Jeżeli poszukujesz dobrych rolet, zobacz rolety rzymskie w sklepie decoman.pl.

Rolety rzymskie – z jakiego materiału?

Decydując się na rolety rzymskie, należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego są one wykonane. Do wyboru mamy tkaniny syntetyczne, takie jak poliester lub poliamid, oraz naturalne, przy czym w przypadku tych ostatnich najlepiej sprawdzają się len lub bawełna.

Optymalna tkanina rolet nie powinna być zbyt sztywna lub ciężka, ponieważ będzie to wpływać na jej układanie się. Wełna, żakard czy inne grube materiały zdecydowanie powinny być unikane. Popularnym rozwiązaniem są rolety rzymskie woalowe, które są lekkie, zwiewne oraz przepuszczają dużo światła, przez co doskonale nadadzą się do salonu bądź jadalni.