Jak przekonać dziecko do aparatu?

child-538207_640W dzisiejszych czasach u sporej liczby dzieci można zaobserwować rozwijające się wady zgryzu, Często mają one podłoże genetyczne, niestety najczęściej za zły stan uzębienia odpowiadają nawyki – dużo słodyczy i cukru, mało warzyw i owoców, niepoprawna profilaktyka i brak regularnych kontroli u specjalisty. Na szczęście wizyta w gabinecie dentysty i wykonanie odpowiedniego aparatu ortodontycznego może naprawić powstałe skrzywienia. Problem w tym, że niektóre dzieci wyjątkowo trudno przekonać do jego noszenia.

Tymczasowe aparaty korygujące charakteryzuje duża skuteczność, zwłaszcza u dzieci. Noszenie aparatu nie różni się niczym od noszenia okularów lub aparatu słuchowego, tyle że w przypadku tego pierwszego trudniej pokazać dziecku efekty leczenia – maluchy są niecierpliwe więc nie ma większego sensu przekonywać ich o pięknych równych ząbkach, którymi będą się cieszyć w odległej przyszłości. Taki argument nie będzie miał dla nich dużej wartości. Jeżeli dziecko wstydzi się aparatu przed rówieśnikami, na początku można je przekonać, że nikt się o nim nie dowie – aparat wystarczy nosić kilkanaście godzin dziennie, więc przy odrobinie sprytu będą o nim wiedzieć jedynie domownicy i lekarz.

W trakcie wizyty kontrolnej warto poprosić specjalistę o porozmawianie z dzieckiem. Dentysta dziecięcy, jak nikt inny przekona malucha, dlaczego warto nosić aparat i zaproponuje ciekawe rozwiązania np. urządzenia wyposażone w kolorowe elementy.

W przypadku stałego aparatu warto dokładnie przedyskutować tę kwestię z dzieckiem. To urządzenie będzie noszone codziennie przez 24h, bez możliwości zdjęcia go nawet na minutę. Dlatego w wyborze przynajmniej wyglądu aparatu warto kierować się sugestiami pociechy, a nie tylko własnym zdaniem. Leczenie jest długotrwałe, trwa ok. dwóch lat i w ostateczności to nasze dziecko będzie nosiło aparat, a nie my. W dzisiejszych czasach dentysta w nowoczesnym gabinecie jest w stanie zaoferować małe, zgrabne urządzenia, charakteryzujące się ładnym wyglądem wszystkich elementów: zamków, łuków i ligatur.

Dodaj komentarz