Jak poradzić sobie z rozdwajającymi się paznokciami?

vintage-635244_640Najczęściej paznokcie rozdwajają się przez złą dietę lub nieodpowiednią pielęgnację. Na szczęście można sobie pomóc i całkowicie się wyleczyć.

Wątróbka, drożdże i inne pyszności

Jeśli w organizmie brakuje biotyny (czyli witaminy A, E i H), witamin z grupy B, cynku lub białka, to na pewno odbije się to na kondycji włosów i paznokci. Żeby uzupełnić niedobory można sięgnąć po suplementy, jednakże najlepiej skupić się na zdrowej i zrównoważonej diecie. Witamina A znajduje się w marchewce, witamina H – w wątróbce i drożdżach. Dobry wpływ na umacnianie paznokci mają także produkty z żelatyny. Warto więc na deser skusić się na kisiel lub galaretkę. Warto też pić herbatę z imbirem. Usprawnia ona krążenie, dzięki czemu do paznokci łatwiej dotrą składniki odżywcze.

Właściwa pielęgnacja

Używanie detergentów bez rękawiczek ochronnych to jeden z podstawowych błędów, który negatywnie odbija się na kondycji paznokci. Podczas wykonywania prac domowych gumowe rękawice są absolutnie niezbędne, ponieważ mechanicznych uszkodzeń płytki paznokcia nie da się cofnąć. Równie powszechnym błędem jest używanie metalowych pilników, które rozszarpują warstwy płytki paznokcia. Bezpieczne są tylko pilniki papierowe i plastikowe. Ważne jest także, by piłować paznokcie w jedną stronę.

Warto również używać treściwych kremów do rąk. Najlepiej wcierać je w dłonie i paznokcie po każdym kontakcie rąk z wodą. To dobry sposób na zminimalizowanie wysuszania i dostarczenie wielu składników odżywczych. Na rynku kosmetycznym można także znaleźć specjalne odżywki przeznaczone tylko do pielęgnacji łamliwych paznokci. Dobrze wykorzystywać je jako bazę pod kolorowy lakier.

Najwyższy kaliber broni

Gdy wszystkie inne środki zawiodą, dobrze jest utwardzić paznokcie u kosmetyczki. Dobrym sposobem na mechaniczne wzmocnienie płytki paznokcia jest np. manicure hybrydowy. Nałożony odpowiednio może trzymać się na paznokciach nawet do dwóch tygodni. W tym czasie bez problemu wytrzyma forsowne prace fizyczne i pozwoli na odrastanie zdrowej płytki paznokcia.

Dodaj komentarz