Kiedy może przydać się laktator?

Laktator nie jest pierwszym akcesorium, o którym myślimy przed przyjściem dziecka na świat. Nierzadko przyszłe mamy w ogóle nie myślą o jego zakupie, mając nadzieję, że karmienie przebiegnie bez większych komplikacji. Warto jednak zaopatrzyć się w to urządzenie, ponieważ nie wiadomo, kiedy może się przydać.

Dlaczego warto mieć laktator? 

Wiele przyszłych matek decyduje, że kupią laktator dopiero wtedy, gdy pojawi się taka konieczność. Warto jednak mieć laktator przy sobie od samego początku. Dlaczego? Nadal nie wszystkie placówki szpitalne dysponują takim sprzętem, a problemy z laktacją mogą pojawić się już od samego początku. Może także zdarzyć się tak, że dziecko urodzi się przed czasem lub będzie za małe. Lekarz neonatologii po przeprowadzonych badaniach może wtedy zaordynować dokarmianie. W takiej sytuacji nie ma czasu czekać, aż laktacja się rozwinie. Proces ten zdecydowanie przyspieszy stymulacja laktatorem, szczególnie w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu nie ma możliwości przystawienia dziecka do piersi zaraz po porodzie. Laktator wspomaga produkcję mleka także wtedy, kiedy maluszek ma problemy z efektywnym ssaniem. Ale laktator może przydać się także w późniejszym okresie. Zjawisko potocznie zwane jako nawał pokarmu pojawia się w kilka dni po porodzie, kiedy już jesteśmy z dzieckiem w domu. Nabrzmiałe i twarde piersi w tym czasie utrudniają przepływ pokarmu, co może być problematyczne w sytuacji, gdy bobas ma trudności ze ssaniem. Odrobina odciągniętego pokarmu pomoże dziecku w jedzeniu.

Laktator elektryczny czy ręczny? 

To pierwsze pytanie, które zadają sobie przyszłe mamy, decydując się na zakup laktatora.  Ręczny laktator to rozwiązanie dla kobiet, które ściągają pokarm tylko okazjonalnie, od czasu do czasu. Nie sprawdzi się jednak w codziennym stosowaniu. Wiele świeżo upieczonych mam stosuje laktator ręczny w okresie występowania nawału pokarmu. Na niewiele się on jednak zda w momencie, kiedy pokarmu jest zbyt mało – nie stymuluje on produkcji mleka. W przypadku codziennego stosowania bądź odciągania dużych ilości mleka, zdecydowanie lepiej sprawdzi się laktator elektryczny. Wybór urządzenia powinien więc być uzależniony od indywidualnych potrzeb i częstotliwości stosowania. Dostępność laktatorów obu typów jest duża, można je kupić nie tylko stacjonarnie, ale także online (np. tu https://allegro.pl/kategoria/akcesoria-dla-mamy-i-dziecka-laktatory-i-akcesoria-257796).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze laktatora? 

Odciąganie pokarmu nie może być bolesne, ponieważ może zniechęcić mamy do karmienia piersią. Dlatego wybrany laktator powinien być dobrej jakości. Wyboru odpowiedniego sprzętu dokonujemy tutaj również na podstawie częstotliwości korzystania oraz ilości mleka, które musimy odciągnąć. W laktatorach, których szybkość sięga 30 cpm czas odciągania pokarmu będzie długi, co przy częstym stosowaniu spowoduje ból brodawki. 30-35 cpm to szybkość, którą zaleca się kobietom odciągającym pokarm okazjonalnie. Natomiast laktatory o szybkości 35-60 cpm to rozwiązanie dla tych kobiet, które wracają do pracy lub z innych powodów muszą często oddawać pokarm. Taka szybkość gwarantuje produkcję odpowiedniej ilości mleka.