Jak przygotować się do matury ustnej z języka angielskiego?

Chociaż zostało już niewiele czasu i matury ustne zbliżają się wielkimi krokami, to jednak warto poświęcić parę chwil, aby powtórzyć jeszcze trochę materiału i odpowiednio przygotować się do tego ważnego, ale bardzo stresującego momentu. Jak podejść do tego na luzie? Jak nie zapomnieć tych najważniejszych zwrotów? I jak właściwie zagospodarować czas, który został? 

Jak się przygotować do matury ustnej? 

Oczywiście przygotowania należy zacząć dużo wcześniej, nie tylko na lekcjach, ale dobrym pomysłem jest też szkoła angielskiego Częstochowa http://tarkowski.edu.pl/ i zajęcia z lektorem, który we właściwy sposób przygotuje do tego ważnego egzaminu. Co jednak możemy jeszcze zrobić, kiedy do matury została już ostatnia prosta? Oto kilka wskazówek: 

  • Słuchać jak najwięcej po angielsku – nieważne czy będą to nasze ulubione piosenki czy film lub informacje włączone gdzieś w tle, podczas gdy jesteśmy zajęci czymś innym. Słówka i tak będą wpadać nam do głowy, przy okazji posłuchamy aktualnych wiadomości, a wiedzę będzie można wykorzystać podczas egzaminu. 
  • Czytać na głos – książkę, gazetę czy ulotkę dołączoną do kosmetyku. Zapamiętane w ten sposób zwroty, mogą nam się przydać nie tylko na maturze, ale przede wszystkim w życiu codziennym. 
  • Zachować umiar! – jeżeli zostało już naprawdę mało czasu, to nie ma sensu przerabiać ogromnej ilości materiału, bo niepotrzebnie będziemy się stresować. Skupmy się na słuchaniu i mówieniu, a na pewno wszystko pójdzie dobrze. 

O czym pamiętać w dniu egzaminu i podczas jego trwania? 

Dzień matury dobrze jest zacząć od porządnego śniadania, wyjścia z domu odpowiednio wcześnie, aby nie stresować się np. korkami i tym, że wpadniemy do sali na ostatnią chwilę. Przed wejściem kilka wdechów i uśmiech, wszystko na pewno będzie dobrze! A jak zachować się na sali? W momencie przekroczenia progu, nie używamy języka polskiego! Od tej chwili mówimy już tylko po angielsku i staramy się nie stresować. Kiedy dostaniemy już zestaw pytań, trzeba zaplanować dokładnie swoje wypowiedzi, jeśli nie pamiętamy jakiegoś słówka – nie szukajmy go w pamięci na siłę! Lepiej na szybko wymyślić inną odpowiedź.