Serwisowanie kosiarki spalinowej – jak uniknąć usterek

Nawet najsolidniej wykonane kosiarki czasem ulegają usterkom, na które ich użytkownicy nie mają wpływu. Jednak wielu drobnych awarii możemy uniknąć, pod warunkiem, że będziemy odpowiednio dbać o nasze urządzenia. Podpowiadamy zatem, jak zapobiegać usterkom w kosiarkach. 

Na co zwrócić uwagę przed uruchomieniem kosiarki?

Zawsze, nim zaczniemy kosić trawnik, powinniśmy skontrolować kilka elementów naszego urządzenia. Po pierwsze sprawdźmy, ile paliwa jest w kosiarce. Minimalna ilość wymagana do prawidłowej pracy to połowa baku. Upewnijmy się także, że w zbiorniku oleju nie doszło do żadnego wycieku.

Następnie warto sprawdzić, czy końcówka świecy zapłonowej nie uległa poluzowaniu. Równie istotną sprawą jest filtr powietrza. Jeśli jest taka potrzeba, dokładnie wyczyśćmy go przed rozpoczęciem koszenia.

Na koniec skontrolujmy obudowę i noże naszego urządzenia. Upewnijmy się, że części te zostały dokładnie oczyszczone po poprzednim koszeniu. Zwróćmy także szczególną uwagę, czy noże są stabilnie zamocowane oraz czy nie ma na nich śladów uszkodzeń, np. pęknięć lub skrzywień.

Jak zapobiegać usterkom kosiarki?

Części do kosiarek często ulegają awarii z błahych przyczyn, które łatwo wyeliminować. Kiedy przystępujemy do koszenia, w miarę możliwości zadbajmy, aby usunąć z trawnika wszelkie przeszkody, na które mogą przypadkowo natrafić noże kosiarki. Zetknięcie się tych elementów naszego urządzenia z kamieniami, zabawkami czy innymi pozostawionymi przedmiotami może spowodować ich wygięcie lub wyszczerbienie.

Kiedy uzupełniamy paliwo w kosiarce spalinowej, uważajmy, by korek wlewu paliwa nie zabrudził się piaskiem czy fragmentami roślin, ponieważ przy zakręcaniu przedostaną się one do paliwa, a wraz z nim do silnika. W konsekwencji może to spowodować zatarcie gaźnika, a nawet uszkodzenie elementów samego silnika.

Bardzo ważne jest także regularne czyszczenie filtra powietrza lub w razie konieczności jego wymiana. Jest to część, która chroni silnik kosiarki przed dostępem piasku i pyłów. Źle zamontowany lub zanieczyszczony filtr naraża urządzenie na spadek wydajności lub nawet na poważne uszkodzenia. Jeśli szukasz części do kosiarki, zajrzyj na: https://ogrodexmilicz.pl.