Na czym polega leczenie kanałowe?

photo-1495573020741-8a2f372bbec3Na sam dźwięk wypowiadanych słów „leczenie kanałowe” większość z nas się wzdryga. Jest to jedna z najgorzej kojarzących się metod leczenia stomatologicznego. Czy aby na pewno jest się czego obawiać? Czy leczenie kanałowe boli?

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie endodontyczne, czyli leczenie kanałowe jest konieczne wtedy, gdy długo nieleczona próchnica prowadzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Jeżeli odczuwasz uciążliwy ból zęba, który nie daje spać w nocy, najprawdopodobniej musisz przygotować się na leczenie kanałowe Radom  https://koronadent.pl/leczenie-kanalowe/. Zabieg dokonuje się pod mikroskopem, co pozwala w pełni usunąć resztki tkanek i bakterii. Po dokładnym pozbyciu się miazgi, oczyszczeniu i osuszeniu kanałów, dentysta wypełnia ubytki materiałem wypełniającym – biokompatybilną gtaperką. Gutaperka jest materiałem biozgodnym i bardzo elastycznym, dzięki czemu łatwo upchnąć ją szczelnie w kanałach, bez pęcherzyków powietrza. Nie jest to zabieg łatwy i czasem wymaga dwóch wizyt w gabinecie. Strach, który powoduje ta metoda leczenia wiąże się jednak ze starymi sposobami, które były tak bolesne, że pacjenci często decydowali się na usunięcie zęba. Nie jest to jednak rozsądna decyzja, ponieważ brak zębów powoduje nie tylko ubytek w wyglądzie, ale może także skutecznie zdeformować twarz, przyspieszyć procesy starzenia i zaburzyć pracę układu trawiennego.

Czy leczenie kanałowe boli?

Aktualnie metody przeprowadzania leczenia kanałowego nieco różnią się od tych, które dostępne były jeszcze kilka lat temu. Nie ma już więc konieczności zarywania nocy w nerwach przed nadchodzącym zabiegiem. Pacjentom, których czeka leczenie kanałowe, lekarze, np. dentysta Radom, podają silne znieczulenie. Aktualnie znieczulenie podaje się metodą komputerową, aby zabieg był komfortowy i bezbolesny. Ponadto ząb pozbawiony żywej miazgi nie posiada już unerwienia, a więc nie przewodzi impulsów bólowych. Leczenie kanałowe może więc być całkowicie bezbolesne. Nie warto więc męczyć się z bolącym zębem w obawie przed wizytą w gabinecie dentystycznym.