Inwestowanie w fundusze: za i przeciw

calculator-385506_960_720Chęć polepszenia swojego statusu materialnego lub zwiększenia puli środków zabezpieczających finansową przyszłość, jest celem coraz większej liczby osób. Cel ten można osiągnąć poprzez inwestowanie w fundusze, które pozwalają pomnożyć zgromadzone oszczędności. Fundusze inwestycyjne mogą przynieść spore zyski, ale żeby je wypracować trzeba podjąć pewne ryzyko.

Jeśli nie znasz się na inwestowaniu…

…i niechętnie spoglądasz na lokaty bankowe z których odsetki pojawiają się w skąpej ilości, to inwestowanie w fundusze może okazać się dobrym rozwiązaniem. Ich niewątpliwym plusem jest to, że wpłaconymi środkami zarządzają eksperci. To oni analizują i śledzą rynek. Posiadają też wiedzę na temat tego jak lokować przekazane przez inwestorów środki, aby generowały zyski.

Ty, jako inwestor, nie musisz zaprzątać sobie tym głowy. Jedyne co powinieneś zrobić to wybrać fundusz, wpłacić pieniądze i zaufać ekspertom. Jeśli więc jesteś amatorem zainteresowanym pomnożeniem oszczędności, to inwestowanie w fundusze powinno Cię usatysfakcjonować.

Jeśli ryzyko nie jest dla Ciebie problemem…

… oceń tylko, jak bardzo jesteś gotowy je podjąć. Im agresywniej grasz, tym więcej możesz wygrać, ale też wszystko stracić. Niestety giełda ma to do siebie, że raz przynosi zyski a drugi raz straty. Wartość Twojej inwestycji będzie więc zależeć od aktualnej sytuacji na giełdzie. Doskonale, jeśli notowane są na niej wzrosty cen akcji – wtedy zarobisz.

Jeśli jednak inwestowanie w akcje obarczone wysokim ryzykiem nie jest na Twoje nerwy, pomyśl o bezpiecznych funduszach, na przykład obligacyjnych. Nie są one ryzykowne, ale zarobisz na nich mniej. Są one odpowiednie dla początkujących inwestorów.

Kiedy nie wybierać funduszy agresywnych?

Wtedy gdy Twoje nerwy są za słabe i obawiasz się, że możesz stracić swoje oszczędności. Nie wybieraj tych funduszy jeśli walka ze stresem sprawia Ci zbyt duży problem. Możesz wtedy podjąć złe i nieprzemyślane decyzje. Przy inwestowaniu w fundusze należy kontrolować swoje emocje.

Wiele osób ulega też nadmiernemu optymizmowi i inwestuje wszystko co ma. Jest to karygodny błąd! Nadmierna euforia może sprowadzić Cię na manowce. Dlatego zawsze zachowaj zdrowy osąd sytuacji a decyzje podejmuj w oparciu o zaufanie do wiedzy ekspertów, którzy zarządzają Twoimi pieniędzmi.

Inwestowanie w fundusze – plusy i minusy

Inwestowanie w fundusze to nie tylko wsparcie ekspertów, możliwość dużego zysku, czy brak konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy. To także oferowana przez fundusze dywersyfikacja portfela, chroniąca Cię przed utratą środków. Fundusze nie wymagają też wysokiego wkładu własnego, dlatego amatorzy mogą uczyć się pomnażać swój kapitał na niewielkich kwotach.

Za minusy funduszy można uznać związane z nimi opłaty (za zarządzanie, manipulacyjną) oraz oczywiście ryzyko. Jednakże, ciężko uznać je za wady. Płacimy, bo korzystamy z wiedzy innych. Ryzykujemy, bo tak działają fundusze. Dlatego, jeśli tylko jesteś gotowy na ryzyko i żądny zysku -fundusze pomogą Ci pomnożyć Twoje oszczędności!