Zabezpieczanie lakieru na samochodzie

bmw-suv-all-terrain-vehicle-fog-89784Na rynku wciąż pojawiają się przeróżne preparaty do lakierów samochodowych – nabłyszczające, wygładzające, ale i zabezpieczające. Wybór idealnego środka do zabezpieczania lakieru nie jest łatwy. Ale warto w niego zainwestować, by zabezpieczyć lakier przed działaniem środków chemicznych czy mechanicznych.

Kiedy zabezpieczać lakier?

Oczywiście najlepiej to zrobić tuż po myciu, czyli wtedy, gdy nasz lakier jest idealnie czysty oraz gładki. Preparaty zabezpieczające lepiej będą przylegać do powierzchni, jeśli będzie ona odtłuszczona i pozbawiona resztek starych wosków. W przypadku środków woskowych czy silikonowych wystarczy w sumie umyć auto, ale odtłuszczenie ma już znaczenie przy preparatach polimerowych. Pamiętajmy, by preparaty nanosić w cieniu – lakier nie może być rozgrzany.

Po czym rozpoznać, czy nasz stary preparat wciąż działa? Wystarczy spojrzeć na zachowanie wody podczas mycia auta. Jeśli preparat ochronny wciąż utrzymuje się na lakierze, woda będzie formować się w kropelki.

Mały nakład pracy i krótkotrwała ochrona

Jeśli chcemy zabezpieczyć lakier na kilka tygodni, wystarczy, że użyjemy tzw. detailer, czyli szybki preparat w płynie. Karoserię spryskujemy płynem, a następnie przecieramy miękką szmatką z mikrofibry. Taki zabieg trwa maksymalnie 15 minut, a jego efektem jest wysoki poziom połysku i średni poziom gładkości powierzchni.

Dłuższa ochrona, ale i więcej pracy

Jeśli chcemy, by ochrona lakieru była skuteczna na jakieś 3-4 miesiące, warto zastosować naturalny wosk do karoserii. Dla uzyskania maksymalnego efektu, a więc najwyższego poziomu gładkości i „wyciągnięcia” koloru, warto poddać lakier glinkowaniu. Następnie nanosimy wosk szmatką lub aplikatorem. Później polerujemy lakier czystą szmatką. Woskowanie zajmuje zwykle kilkadziesiąt minut.

Wysoka trwałość

Dobrym sposobem zabezpieczenia auta jest również środek polimerowy w sprayu – łatwo się go nakłada i starcza nam nawet na pół roku. Wystarczy preparat nanieść na aplikator i wetrzeć w lakier. Następnie wycieramy lakier ściereczką z mikrofibry. Całość zajmuje kilkanaście minut.

Jeśli jednak chcemy zabezpieczyć lakier u profesjonalisty, warto zajrzeć na stronę: http://www.impwar.pl/.

Dodaj komentarz