Najczęstsze błędy popełniane w przypadku suchej zabudowy

Sucha zabudowa to bardzo prosty, szybki i stosunkowo tani sposób na wykończenie swojego wnętrza. To także świetna alternatywa dla tradycyjnych technologii. Niestety okazuje się, że w trakcie montażu płyt gipsowo-kartonowych można popełnić wiele błędów. Sprawdź, w jaki sposób ich unikać.

Czym jest system suchej zabudowy?

Sucha zabudowa wnętrz to wszystkie metody wykończenia pomieszczeń, w których nie jest wymagane użycie wody zarobowej, która jest niezbędna w przypadku procesów wiązania tradycyjnych materiałów budowlanych jak chociażby beton.

Niewłaściwie dobrane elementy

Do jednych z najczęściej popełnianych błędów w przypadku suchej zabudowy zalicza się źle dobrane elementy. Systemy suchej zabudowy powinny składać się z części, które zostały sprawdzone i odpowiednio dostosowane przez producentów do źródła ich przeznaczenia. Zawsze powinno się stosować cały system, ponieważ każda z prac wykończeniowych za pośrednictwem suchej zabudowy będzie wymagać użycia innych części.

Dużym błędem jest łączenie ze sobą elementów pochodzących od innych producentów, nawet jeśli będą one do siebie pasować. 

Co więcej, mieszanie elementów z pochodzących z odmiennych systemów ma niekorzystny wpływ na właściwości przegród, szczególnie w przypadku ścian i sufitów. Wszelkie odstępstwa od zaleceń producenta spowodują, że nasza zabudowa nie będzie spełniać zalecanych parametrów.

Nieodpowiednie łączenie płyt 

Planując budowę czy remont naszego domu, warto mieć na uwadze fakt, że jego konstrukcja może zacząć ulegać odkształceniom. Dlatego też powinniśmy wykonywać suchą zabudowę w taki sposób, aby odkształcenia zostały ukryte lub właściwie zabezpieczone. Jeśli wypełnimy spoiny tylko za pomocą gładzi, obudowa bardzo szybko pokryje się rysami oraz i pęknięciami na styku płyt.

Ponadto niewłaściwe jest łączenie płyt w taki sposób, w którym ich krawędzie są usytuowane w jednej linii. Jest to szczególnie częste w przypadku fragmentów znajdujących się przy otworach drzwiowych lub okiennych.

Po więcej informacji  związanych z suchą zabudową zapraszamy na stronę: https://termobud.com.pl/.