Choć nie da się ukryć, że blachodachówka to obecnie jeden z najtrwalszych materiałów stosowanych jako pokrycie dachu, to nawet elementy w najwyższej jakości mogą ulec uszkodzeniu. Powierzchnia dachu zawsze jest narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, w związku z czym po pewnym czasie od udanego montażu na blachodachówce możemy dostrzec rdzę. Co zrobić w takim przypadku? Czy konieczna jest całkowita renowacja dachu?
Blachodachówka – uważaj na rdzę
Dach wykonany właśnie z blachodachówki to doskonała inwestycja na przyszłość. Poprawnie zamontowane arkusze ocynkowanej blachy potrafią przetrwać przez wiele lat w doskonałym stanie, ciesząc oko i znakomicie chroniąc budynek. Blachodachówka tworzy szczelny i zarazem estetyczny pancerz zabezpieczający przed wiatrem i opadami. Jeśli dodamy do tego niewielką wagę oraz łatwość mocowania, zyskujemy znakomite rozwiązanie, szczególnie dla domów jednorodzinnych.
Chociaż blachodachówka zakupiona u renomowanych producentów – takich jak https://pokrycia.pl – jest powleczona specjalną warstwą ochronną zabezpieczającą przed korozją, to jednak naruszenie tej powłoki może skutkować pojawieniem się rdzy. Oczywiście niełatwo uszkodzić blachodachówkę, jednak powinniśmy co jakiś czas dokonywać przeglądu dachu i upewnić się, że nie posiada żadnych zarysowań. Drobny uszczerbek może doprowadzić do tego, że korozja zacznie się rozprzestrzeniać.
Jak pozbyć się rdzy na blachodachówce?
Jeśli zauważysz, że na powierzchni Twojego dachu wykonanego z blachodachówki zaczyna pojawiać się rdza, nie oznacza to, że musisz dokonać całkowitej wymiany materiału. Z łatwością można odnowić połać i sprawić, że renowacja nie będzie konieczna. Wystarczy specjalna farba przeznaczona właśnie do metalowych elementów.
Najpierw trzeba skrupulatnie usunąć ślady rdzy – np. przy pomocy szlifierki ze szczotką drucianą – i dokładnie oczyścić miejsce. Następnie, przy pomocy niewielkiego, precyzyjnego pędzelka, należy nanieść farbę. W razie potrzeby można dołożyć drugą warstwę, by wyrównać powierzchnię.