Jak wykonać wylewkę betonową?

Wylewką betonową nazywamy podkład podłogowy w mieszkaniu, posadzkę w garażu i piwnicy. Pomimo wspólnej nazwy, elementy te wykonywane są z różnych materiałów. Wszystko po to, aby osiągnąć zamierzony efekt. Dziś omówię jak zrobić wylewkę betonową w mieszkaniu.

Po co robić wylewkę betonową?

Wylewka podłogowa to podkład pod przyszłą posadzkę. Od jej jakości i sposobu wykonania zależy, czy nasza podłoga będzie stabilna i solidna. Jedną z najważniejszych czynności przed położeniem wylewki jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Jeśli do wykonania jest wylewka na parterze niepodpiwniczonego domu, konieczne będzie położenie termoizolacji z twardego styropianu. Jeśli natomiast wylewka ma być na piętrze izoluje się ją wełną mineralną lub styropianem akustycznym. Wylewka powinna być dobrze wypoziomowana, aby podłoga na nią kładziona była ładna i trwała. 

Jak wybrać beton na wylewkę?

Beton na wylewkę podłogową powinien być dobrany zgodnie z przeznaczeniem podłogi tzn. inaczej dobierzemy mieszankę na wylewkę w mieszkaniu, a inaczej na wylewkę w garażu. W tej kwestii najlepiej doradzić się fachowców. Beton Częstochowa oferuje materiał mogący służyć do zrobienia wylewki betonowej jak i innych elementów konstrukcyjnych. Ważne jest, aby firma, w której kupujemy towar, oferowała również jego transport na miejsce prac budowlanych. Wszelkie informacje można znaleźć tutaj: http://wlodar.com.pl/.

Jak pielęgnować wylewkę?

Świeżo wylana wylewka powinna być odpowiedni pielęgnowana, aby schła w odpowiednim tempie. Jeśli więc w pomieszczeniu jest bardzo wysoka temperatura, należy wylewkę zraszać wodą, aby zachowała odpowiednią wilgotność. Nie należy również otwierać okien i robić przeciągów, gdyż to może powodować zbyt szybkie parowanie wody z wylewki. W efekcie wylewka popęka i trzeba ją będzie skuwać, a w najlepszym przypadku naprawiać. Aby woda z podłoża nie parowała zbyt szybko, można wylewkę przykryć folią. 

Czy wylewka musi mieć dylatacje?

Dylatacja to celowo zrobiona szczelina, która ma za zadanie zapewnić prawidłowe i bezawaryjne działanie posadzki. Każda wylewka powinna posiadać szczeliny i otwory dylatacyjne.