Wiosna w ogrodzie. Jak się do niej przygotować?

Początek sezonu to bardzo intensywny czas dla wszystkich, którzy posiadają ogród lub działkę. Trzeba wszystko przygotować i pracy jest bardzo dużo. Od czego zacząć przygotowania do wiosny?

Kiedy zacząć pierwsze prace w ogrodzie?

Pierwsze prace w ogrodzie i na działce można wykonywać w marcu. W tym miesiącu zaczynamy już czuć nadchodzącą wiosnę. Jakie są najważniejsze pierwsze czynności, które musimy zrobić?

Przede wszystkim należy przyjrzeć się kondycji naszego ogrodu: sprawdzić, w jakim stanie znajdują się drzewa, krzewy i rabatki. Trzeba również sprawdzić odczyn gleby, aby wiedzieć, jak ją nawieźć. Nawóz powinien być dostarczony do każdego miejsca działki. Należy również zapewnić odpowiedni nawóz dla każdej rośliny. Po nawożeniu trzeba dobrze podlać rabaty i grządki. 

Trawnik wiosną

Marzec jest miesiącem, w którym nawozimy również trawę. Zanim jednak to zrobimy, należy cały trawnik dokładnie wygrabić, aby oczyścić go ze wszystkich pozostałości po zimie (liści, gałązek, kamieni). Jeśli trawnik jest stary i nie wygląda atrakcyjnie, należy wykonać jego aerację (napowietrzanie) oraz wertykulację. Warto również zadbać o odchwaszczenie trawnika. Dzięki temu trawa będzie oddychać i szybciej rosnąć. 

Przygotowanie kosiarki do sezonu

Jeśli mówimy o trawniku, nie możemy zapomnieć o kosiarce. Jest to jeden z podstawowych sprzętów w każdym ogrodzie i na działce. Przegląd kosiarki powinien być zrobiony jesienią, ale niestety nie zawsze o tym pamiętamy. Jeśli więc pod koniec sezonu kosiarka nie została odpowiednio zakonserwowana i zabezpieczona, to na początku wiosny jest to konieczne. 

Niezależnie od tego jaką kosiarkę posiadamy, należy sprawdzić stan wszystkich ruchomych części. Trzeba również przyjrzeć się nożom, a w przypadku posiadania traktorka istotne jest również naładowanie akumulatora. Większość napraw można wykonać samodzielnie, ponieważ kosiarka to niezbyt skomplikowane urządzenie. Możemy więc na własną rękę naostrzyć noże w kosiarce, wymienić filtry i inne drobne części. W przypadku traktorka, jeśli akumulator jest wyczerpany, można go naładować lub kupić nowy akumulator do traktorka. W sytuacji, gdy jesteśmy zmuszeni wymienić jakieś części, najlepiej kupić je w sprawdzonych i polecanych miejscach. Części do kosiarek i traktorków można zamówić tutaj: https://ogrodexmilicz.pl.