Żywienie psa – co robisz źle?

pexels-photo-230785Z psami właściwie jest podobnie jak z ludźmi. Jeśli nie zadbamy o ich prawidłowe żywienie, mogą mieć w przyszłości problemy z nadwagą czy wiele innych problemów zdrowotnych. Nie każdy jednak wie, jak prawidłowo karmić psa. Jest kilka błędów, które popełniamy najczęściej przy wyborze odpowiedniej karmy.

Przeczytaj również: http://lajf-stajl.pl/pies-z-alergia-pokarmowa-jak-zadbac-o-jego-diete/

Nieodpowiedni rodzaj karmy

Jak wiadomo, karma powinna być dostosowana nie tylko do wieku psa, ale także do jego rozmiaru i rasy. Ponadto przy wyborze pokarmy musimy również zwracać uwagę na potrzeby psa – jego kondycję, aktywność oraz zdrowie. Wiadomo, że nie powinniśmy kupować np. karmy wysokokalorycznej psu, który ma problemy z nadwagą. Często też zdarza się, że zbyt późno przechodzimy z karmy szczenięcej na tę dla dorosłych psów. Bywa również, że podajemy przez całe dorosłe życie psa jeden rodzaj karmy – nawet jeśli pupil jest już seniorem.

Nieczytanie etykiet

Niestety najczęściej wybór karmy podyktowany jest raczej reklamą w TV niż troską o zdrowie naszego pupila. Wystarczy przeczytać etykietę, by przekonać się, że te wszystkie popularne marki są raczej odpowiednikiem McDonalda dla dzieci – ani to zdrowe, ani pożywne. Z etykiet dowiemy się też, że popularna karma z jagnięciną czy łososiem tak naprawdę zawiera tylko 4% tego składnika.

Sprawdź karmę bezzbożową:

oraz przeczytaj na temat korzyści ze stosowania karm bezzbożowych:

Składniki pokarmowe

Często wydaje nam się, że dieta czworonogów powinna być podobna jak u ludzi – unikać tłuszczów, dostarczać węglowodanów. Jednak psy to właśnie z tłuszczu czerpią energię, a węglowodany są dla nich raczej mało potrzebne i niezbyt korzystne. W diecie psa powinno się znaleźć również białko pochodzenia zwierzęcego. Proporcje różnych składników uzależnione są w głównej mierze od wieku, kondycji oraz aktywności zwierzaka.

Pełna miska

Czasami wydaje nam się, że miska psa powinna być zawsze pełna, by pies mógł zjeść, kiedy będzie miał ochotę. Należy jednak ustalić stałe porcje oraz ich ilość w ciągu dnia. Przekarmienie psa może prowadzić do otyłości i innych chorób.

Jeśli chcecie wiedzieć, jak karmić leniwe psiaki, zajrzyjcie na stronę: https://sklepzkarmami.pl/poradnik/karma-dla-leniuchow-forma-lato/.

Dodaj komentarz