A co powiesz na łazienkę na poddaszu?

zabudowa-poddaszaBardzo często właściciele domów jednorodzinnych przeznaczają poddasze pod sypialnie albo pokój dla dziecko. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby ulokować tam łazienkę!

 Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że zabudowa poddasza w tym miejscu jest nieco bardziej problematyczna. Dużym utrudnieniem są przede wszystkim skosy, które automatycznie narzucają lub też wykluczają wprowadzenie w życie niektórych rozwiązań. Osoby, które zdecydują się na urządzenie łazienki na poddaszu będą musiały pójść na wiele kompromisów i przygotować się na to, że ich wizjonerski projekt niekoniecznie zostanie zrealizowany w 100%.

Jaka wanna i jaki prysznic na poddaszu?

Dobrym pomysłem jest umieszczenie pod skosem wanny, pamiętajmy, że musi być ona ulokowana tak, aby nie było problemu z wejściem i wyjściem z niej. Warto wiedzieć, że wanna bez nóżek ma 40-50 centymetrów wysokości. Dlatego zaleca się zachowanie minimum 190-200 centymetrów wysokości przy krawędzi wejściowej, aby swobodnie potem wytrzeć się ręcznikiem. Innym rozwiązaniem jest ustawienie pod skosem szafek łazienkowych, stanowiących miejsce przechowywania różnych akcesoriów.

Nie znaczy to jednak, że wanna musi zostać zamontowana wyłącznie w tym jednym miejscu. Tak naprawdę ilość rozwiązań, jakie możemy wprowadzić w życie zależy przede wszystkim od rozmiarów łazienki. Bowiem jeśli dysponujemy większą przestrzenią również można ją ulokować bardziej na środku, czyli zdecydować się na wannę wolno stojącą. Pamiętajmy, że wanna postawiona na nóżkach ma około 55-60 centymetrów.

Osoby preferujące zażywanie kąpieli pod prysznicem muszą przed montażem kabiny sprawdzić czy wysokość pomieszczenia jest wystarczająca. Najmniejsze kabiny mają 80×80 centymetrów, ale pamiętajmy, że przed kabiną również potrzebna jest wolna przestrzeń – umożliwiająca swobodne wyjście i wejście pod prysznic. Przestrzeń jaka jest wymagana to około 90×100 centymetrów.

Urządzenie łazienki na poddaszu wymaga dobrze przemyślanego projektu, dlatego w tym wypadku warto jest skorzystać z pomocy architektów, którzy „bogaci” są w ciekawe stylizacje i podpowiedzą jak najkorzystniej jest porozstawiać niezbędne wyposażenie.

Dodaj komentarz