Polacy coraz częściej inwestują swoje oszczędności / fundusze inwestycyjne

Daleko nam jeszcze do Niemców czy Holendrów, którzy każdego miesiąca są w stanie oszczędzić nawet 30% swoich dochodów, ale widać wyraźnie, że zarówno sytuacja materialna, jak i świadomość finansowa Polaków ulega pozytywnej zmianie. Dzisiaj oszczędności posiada już co drugi Polak i chociaż nie są one zbyt wysokie, to coraz częściej decydujemy się na ich pomnażanie. Jak inwestują Polacy? Dowiedz się więcej.

Oszczędności kiedyś i dziś

Jeszcze do niedawna zupełnie nie dbaliśmy o nadwyżki pieniędzy. Pieniądze odkładali najczęściej ludzie w podeszłym wieku i chowali je do domowej skarbonki. W ten sposób tracili szansę na zwiększenie ich wartości, narażali na utratę, na przykład w wyniku kradzieży. Na szczęście dzisiaj jest zupełnie inaczej.

O oszczędzaniu myślą przede wszystkim młodzi, dla których nadwyżki pieniędzy mają być nie tylko środkiem do utrzymania się po zakończeniu kariery zawodowej. „Zaskórniaki” pozwalają im się rozwijać, podróżować, kupować mieszkania i samochody, po prostu spełniać marzenia. Dzisiaj wiemy również, że nie wystarczy samo odkładanie pieniędzy. Oszczędności nie trzymamy też w domu, ale najczęściej na rachunkach bankowych. Coraz częściej staramy się je pomnażać, zakładając lokaty, konta oszczędnościowe czy fundusze inwestycyjne.

Bezpieczne inwestycje Polaków

Ponieważ dopiero „raczkujemy” w kwestii inwestowania naszych oszczędności, boimy się utraty zgromadzonego kapitału. To dlatego w fundusze inwestycyjne nadal inwestuje mniej Polaków niż w instrumenty, które nie są obarczone nawet minimalnym ryzykiem utraty wniesionych środków. Wybieramy lokaty terminowe oraz konta oszczędnościowe.

Nie ma wątpliwości, że wolimy zarobić mniej, ale za to pewnie. Nie chcemy stracić pieniędzy, bo przecież dopiero od niedawna nasza sytuacja finansowa uległa poprawie. Oszczędności nie są też duże – najczęściej to dwu krotność miesięcznej pensji. Bezpieczne instrumenty inwestycyjne są wybierane także dlatego, że w ten sposób pomnażać swoje pieniądze może nawet początkujący inwestor. To proste mechanizmy, których zasad nie trzeba nawet znać. Udział w inwestycji tego rodzaju polega najczęściej na ulokowaniu środków i oczekiwaniu na zyski.

A może fundusze inwestycyjne z ryzykiem?

Okazuje się jednak, że są i tacy Polacy, którzy doskonale radzą sobie na rynku inwestycyjnym, które jest obarczone ryzykiem utraty wniesionego kapitału. Do takich zaliczają się na przykład fundusze inwestycyjne. Doświadczony „gracz” będzie jednak wybierał te z ograniczonym ryzykiem, założy też cały portfel jednostek uczestnictwa w różnych funduszach, by w razie kryzysu nie utracić wszystkich ulokowanych oszczędności.

W przypadku inwestycji z ryzykiem inwestycyjnych doskonale sprawdza się zasada, zgodnie z którą im inwestycja trwa dłużej, tym jest bardziej bezpieczna, a inwestor może osiągnąć większe zyski. Inwestycje długoterminowe pozwalają na spokojną reakcję w razie kryzysu albo jego przeczekanie, są o wiele bardziej stabilne.