Czy konto bankowe dla seniora to dobry pomysł?

Bardzo często osoby starsze trzymają swoje oszczędności w domach. Najczęściej są to emeryci, którzy nie są zainteresowani posiadaniem konta ze względu na nieznajomość procedur bankowych. Warto więc wspólnie, ze swoimi rodzicami czy dziadkami, zastanowić się nad korzyściami jakie daje konto bankowe. Jakie więc ułatwienia dla seniora i jego rodziny niesie posiadanie konta? Sprawdź!

Wygoda w otrzymywaniu emerytury.

Duża część emerytów swoje świadczenie otrzymuje za pośrednictwem poczty lub do rąk własnych. Powoduje to konieczność oczekiwania na upoważnioną osobę lub samodzielnego udania się do placówki. Te obydwie opcje nie są zbyt wygodne. Wiążą się one z koniecznością przebywania w domu albo męczącym staniem w kolejce, co jest uciążliwe zwłaszcza dla osób z problemami zdrowotnymi.

Przelew na konto jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Masz wtedy pewność, że emerytura dojdzie na czas, bez zbędnych opóźnień. Dodatkowo, możesz otrzymać powiadomienie SMS o przelaniu środków na Twój rachunek. Jest to duże ułatwienie jeśli chorujesz, masz problemy z poruszaniem się lub zwyczajnie wolisz omijać kolejki i nie tracić czasu na czekanie na listonosza.

Konto bankowe i rachunki za dom.

Posiadając konto bankowe nie musisz wychodzić z domu aby dokonać opłat za czynsz, wodę czy zużycie energii. Wystarczy internetowy przelew bankowy, za który często nie są pobierane dodatkowe opłaty lub są one dużo niższe, niż te które pobiera poczta.

Jeśli jednak nie jesteś obeznany z obsługą Internetu, w czasie wizyty w banku możesz poprosić o realizacje stałego zlecenia. Z Twojego konta, w ustalonym przez Ciebie czasie, będą przelewane pieniądze na niektóre stałe, miesięczne opłaty (np. czynsz). W pozostałych przypadkach może to robić ustanowiony przez Ciebie pełnomocnik, np. wnuk.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Starsze osoby nie powinny trzymać przy sobie większej ilości gotówki. Często są łatwym celem dla złodziei w czasie pobierania emerytury na poczcie czy robienia zakupów. Dużym zagrożeniem są również domokrążcy nachalnie wchodzący do domów albo osoby podające się za przedstawicieli administracji. Możesz stracić wtedy nie tylko swoją emeryturę ale i większe oszczędności.

Pieniądze zdeponowane na koncie uchronią więc Twoje środki na życie. Poza tym, konto daje dostęp do karty płatniczej, która jest wygodniejsza niż noszenie pieniędzy w portfelu. Jeśli obawiasz się problemów z zapamiętaniem kodu PIN przy robieniu zakupów, nic straconego, wszak teraz płacimy zbliżeniowo! Dodatkowo, zawsze możesz ustawić dzienny limit kwotowy na transakcje kartą.

Ułatwienie dla rodziny.

Posiadanie konta jest także sporym ułatwieniem dla rodziny seniora. Nie tylko są oni spokojniejsi o bezpieczeństwo swojego członka rodziny, ale z dużą łatwością mogą zasilić stan jego konta zwykłym przelewem internetowym. Trwa to krótko, dzięki czemu w nagłej, kryzysowej sytuacji gotówka ekspresowo pojawi się na koncie.

Inną zaletą posiadania konta jest możliwość sprawdzenia, czy członek rodziny nie zalega z płatnościami, które mogą się zdarzyć na przykład na skutek choroby. Dużym plusem jest także zapis wszystkich transakcji w formie elektronicznej, co bardzo ułatwia ich przechowywanie oraz odnajdywanie. Zgubienie dokumentów staje się w tym przypadku prawie niemożliwie.

Na co należy zwrócić uwagę?

Jeśli podjęliście decyzję o założeniu konta, koniecznie zwróćcie uwagę na:

  • odpowiednią renomę banku w którym założone będzie konto
  • odpowiednio dużą liczba placówek bankowych i bankomatów w miejscu zamieszkania
  • warunki umowy – czy jest wolna od „małego druczku”
  • opłaty za prowadzenie konta, przelewy i utrzymanie karty płatniczej

Niektóre banki oferują darmowe konta i przelewy pod warunkiem zdeponowania na nim odpowiedniej kwoty pieniężnej w ciągu miesiąca. Inne natomiast nie rezygnują z opłat, ale za to dołączają do swojej oferty pakiety promocyjne, np. darmowy transport medyczny czy dostawę leków dla posiadacza konta.

Warto więc dokładnie przyjrzeć się ofercie banków i zdecydować na założenie konta. Zyskacie na tym wygodę oraz bezpieczeństwo.