Obuwie medyczne – absolutny obowiązek czy strata pieniędzy?

300_300_productGfx_e835f1e4e68838bc29f6f97fd4e85449Dla jednych zakup, posiadanie i noszenie obuwia medycznego czy operacyjnego jest absolutnym obowiązkiem – to minimum, jakie lekarze i pielęgniarki muszą osiągnąć, aby zapewnić bezpieczeństwo na sali operacyjnej czy na korytarzu nie tylko sobie, ale również swoim pacjentom. Dla innych jednak jest to niepotrzebny wydatek – rolę tego typu obuwia mogą pełnić nawet zwyczajne klapki, które można kupić na bazarze czy w sklepie. Kto ma rację? Czy obuwie medyczne i operacyjne faktycznie jest tak ważne?

Czym jest obuwie medyczne i operacyjne?

Mogą je nosić pielęgniarki, lekarze specjaliści i chirurdzy, pracownicy przemysłu farmaceutycznego, a nawet fryzjerzy, kosmetyczki i osoby pracujące w hotelarstwie czy gastronomii. To specjalistyczne buty, zależnie od przeznaczenia wykonane ze skóry naturalnej i spodów PU bądź z wysokiej jakości gumy. Są antypoślizgowe, a ich zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa i jakości usług. Mogą być białe, czarne, zielone – do wyboru, do koloru. Obuwie to występuje zarówno w wersji wygodnych klapków lub nieco pełniejszych butów. To do osoby, która je kupi, a następnie będzie nosiła, zależy wybór wariantu kolorystycznego i fasonu. Jednak tutaj nie chodzi o modę, ale o funkcjonalność.

Dlaczego należy nosić obuwie medyczne i operacyjne?

W szpitalu, a tym bardziej na ostrym dyżurze czy na sali operacyjnej, zdarza się, że lekarze i pielęgniarki mają częsty kontakt z płynami ustrojowymi różnego rodzaju. Potrzebują obuwia, które nie tylko będzie łatwe w wyczyszczeniu i sterylizacji – przecież sala operacyjna zawsze musi być sterylna, aby nie było ryzyka zakażenia pacjenta – ale również takiego, które będzie antypoślizgowe. Podczas operacji nie liczy się utrzymanie czystości na sali i w bliskiej okolicy stołu, a jedynie powodzenie samego zabiegu. Dlatego bardzo często na podłodze, szczególnie w czasie operowania poważnych i ciężkich przypadków, znajdują się zużyte gazy, waciki, a także oczywiście krew. Lekarz, poruszający się po sali czy nawet stojący w jednym miejscu, musi mieć pewność, że nie poślizgnie się, utrzyma równowagę. Dlatego właśnie profesjonalne i niezawodne obuwie operacyjne jest tak ważne. Nawet w momencie, kiedy pielęgniarka biegnie do pacjenta, ponieważ nastąpiło nagłe zatrzymanie akcji jego serca, musi mieć na stopach buty, dzięki którym będzie mogła bez żadnych problemów dotrzeć do właściwej sali.

To tylko dwa przykłady, dla których noszenie profesjonalnego obuwia medycznego jest tak ważne. Jeśli sami przez chwilę pomyślimy, na pewno znajdziemy więcej sytuacji, w których to właśnie tego typu buty, a nie zwykłe klapki, są najbardziej potrzebne w szpitalach i nie tylko tam.

Dodaj komentarz