Siedzący tryb życia, mało ruchu oraz złe odżywianie – oprócz uwarunkowań genetycznych, są to najczęstsze przyczyny powstawania żylaków. Szacunkowo co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna po 45. roku życia chcą pozbyć się żylaków. I to nie tylko ze względów estetycznych (widoczne żylaki z pewnością nie dodają nogom uroku), ale także zdrowotnych. Niestety nie zawsze możemy się ustrzec żylaków, zwłaszcza, gdy dziedziczymy je genetycznie, jednakże gdy już się pojawią, warto je skutecznie usunąć.
Powstawanie żylaków
Jeśli jesteśmy posiadaczami słabych mięśni, nasza aktywność fizyczna jest nieduża i mamy uszkodzone zastawki (bo z takimi się urodziliśmy lub zepsuły się na skutek zakrzepowego zapalenia żył), krew zaczyna się cofać. Wzrasta jej ciśnienie i zwiększa nacisk na ściany żył w nogach. Naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu i nie wracają do swojego początkowego kształtu. W ten sposób tworzą się żylaki, czyli nieprawidłowe poszerzenia żył.
Hirudoterapia w walce z żylakami
Hirudoterapia, czyli terapia wykorzystująca pijawki (http://pijawki.abros.pl/), zyskuje coraz większą popularność, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jak przebiega „zabieg”? Lekarz umieszcza na skórze pacjenta pijawkę, która przyczepia się za pośrednictwem otworu gębowego zaopatrzonego w przyssawki i trzy szczęki z chitynowymi zębami. Po nakłuciu pobiera krew z żywiciela.
Jeszcze w latach sześćdziesiątych XX wieku twierdzono, że przykładanie pijawki doprowadza jedynie do ujścia krwi. Po pewnym czasie odkryto wszak pierwszą substancję wydzielaną przez te pasożyty, czyli hirudynę – aktualnie najmocniejszy lek przeciwzakrzepowy.
Wydzielina pijawek okazuje się być nieoceniona w leczeniu pierwszego etapu pojawiania się żylaków. Już kilka zabiegów powoduje zanikanie obrzęków i zmniejszanie się poskręcanych zgrubień na nogach. Co ważne, pijawki zmniejszają także krzepliwość krwi i poziom trójglicerydów, które mają pływ na utworzenie się zatorów żylnych.
Śmiało można stwierdzić, że substancje, które znajdują się w wydzielinie pijawek przenikają do organizmu człowieka i wykazując swoje działanie przeciwzakrzepowe, uszczelniające i rozszerzające naczynia krwionośne, korzystnie wpływają na proces leczenia.
Leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) może być alternatywą dla standardowego leczenia farmakologicznego.